Günsel Ailesi tarafından yapılan 6 katlı ‘dev’ kütüphane, Girne halkı tarafından Kültür, Kongre ve Sergi Sarayı olarak da kullanıma açılacak. Bölgenin en büyük kütüphanesi olacak olan Girne Üniversitesi Büyük Kütüphane, 3 Aralık Perşembe günü saat 11.00’da Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın katılımıyla düzenlenecek açılış töreniyle halkla buluşacak.

Hizmete açılacak Büyük Kütüphane içerisinde okuma salonları, bireysel ve grup çalışma odaları, elektronik kaynaklar araştırma salonu, süreli yayınlar okuma bölümü ve arşivin yanı sıra engelli çalışma odası, kulüp odaları, bilgisayar laboratuvarı, nadide eserler koleksiyonu, görsel medya kütüphanesi ve sergi salonu da bulunuyor.

Girne Üniversitesi bünyesinde yer alacak olan Büyük Kütüphane, 24 saat boyunca öğrencilere ve bölge halkına hizmet vermek üzere açık olacak.

500 BİN KİTAP VE 650 MİLYON ELEKTRONİK KAYNAK

Büyük Kütüphane’de kullanıcılar, çağın koşullarına uygun en son elektronik ve dijital teknoloji ile donatılmış 500 bin kitap ve 650 milyon elektronik kaynağa erişim sağlayabilecek.

Bu sayede hem bölgenin bilimsel üretkenliği hem de sosyal ve kültürel yaşamdaki hareketlilikte de artış olacak.

Öte yandan, kütüphane bünyesinde 350 kişilik Amfi, 3 adet 120 kişilik Salon ve Derslik ile 4 Toplantı Odası da yer alacak ve tüm bölge halkının kullanımına sunulacak.

Bünyesindeki Kongre Merkezi de birçok toplantı, seminer ve sergilere ev sahipliği yaparak önemli bir hareketlilik yaratacak.

EVDEN ULAŞIM OLANAĞI

Girne Üniversitesi Kurucu Rektörü Yrd. Doç. Dr. Cemre Günsel Haskasap, kütüphane projesiyle ilgili açıklama yaparak, Girne Üniversitesi Büyük Kütüphane’nin barındırdığı nitelikli bilgiye evden de ulaşabileceğimiz bilgisini verdi.

Kütüphanenin üniversite öğrencileri ve bölge halkı için bilgiye erişim durağı olmakla kalmayıp, ev sahipliği yapacağı kongre ve seminerlerle önemli bir sosyal hareketlilik yaratacağını da dile getiren Haskasap, “Bilgi kaynaklarıyla halk kitlelerini buluşturacak olan ve birikimli bir yeni nesil yetişmesine vesile olacak Büyük Kütüphane’yi bölge halkına kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Haskasap, kütüphanenin bölgenin bilgi ihtiyaçları doğrultusunda vizyoner bir büyüme göstereceğini ifade ederek, teknolojinin ilerlemesiyle bilgiye erişmenin önündeki engellerin kalktığını hatırlattı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here