ERHÜRMAN TANE TANE ANLATTI: ODUR, SADECE BAKANLARIN YETKİLERİNİ ARTIRIR!

Bir idare hukukcusu olan CTP Genel Başkanı Doç. Dr. Tufan Erhürman, yaygın olarak tartışılan olağanüstü hal ilan edilmesi ile ilgili görüşlerini aktardı ve bunun farklı uygulamalara neden olmayacağını vurguladı.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın önerdiği olağanüstü hal ilan edilmesi önerisinin Anayasal çerçevesini Haber Kıbrıs’tan Ali Baturay’a anlattı ve böyle bir girişimin Covid-19 virüsüne karşı çok farklı uygulamalara neden olmayacağını, sonuçta bakanların ve Bakanlar Kurulu’nun yetkilerini artırmaya yarayacağını anlattı.

Erhürman, bu konuda özetle şöyle dedi: “Gene günlük siyasetin içinde boğulmamak adına çok ciddi bir dille konuşuyoruz ama çok nettir sorun. Gerçekten anlamadığım bir şey var, OHAL’i biz sağlık sebebi ile mi istiyoruz, ekonomik sebeple mi? Yani sağlık sebebi ileden kastım şu; biz OHAL’i mesela sokağa çıkmanın tamamen sınırlandırılması ya da sokağa çıkmanın yasak hale gelmesi için mi istiyoruz? Yoksa ekonomi için mi istiyoruz? Buna karar verirsek çünkü birincinin sebebi OHAL’e gerek yok olacak. Yani şu anda Karpaz’da tam sokağa çıkma yasağı ilan edildi, OHAL mi ilan edildi? Yani bu kadar tartışıyoruz, bu kadar konuşuyoruz, hala OHAL kavramıyla sokağa çıkma yasağı kavramını birbirine karıştırıyorsak demek ki çok konuşmamamız lazım. 

Bir da şey konuşuluyor ya, ‘OHAL mi yoksa ODUR mu’, ‘ODUR çok farklı bir şey olacak’, alakası yok. Bizim anayasamızı hazırlayanlar öz Türkçe’ye çok meraklıydı, biliyorsunuz Türkiye’de Kanun Hükmünde Kararname dediğimiz şeye, bizim anayasamız yasa gücünde kararname der mesela. OHAL’e da ODUR demiş ama sonuç değişmiyor. 

TANE TANE: Erhürman, Baturay’ın programında ODUR’un ne işe yarayacağını veya yaramayacağını tane tane anlattı.

Sokağa çıkma yasağı dışında, eğer önerilen ekonomik sebeplerle OHAL ilan etmekse, o ekonomide normal zamanda yapamayacağımız şeyleri yapmaksa, orada da bunu öneren arkadaşlarım şunu bilsin, OHAL’e geçildikten sonra (eğer ilan edilirse ekonomik sebeplerle) cumhurbaşkanı sadece iki konuda yetkilidir. Bunu bilsinler;
1) OHAL’in ilan edildiği gün bakanlar kuruluna başkanlık eder ve ilan eder,
2) Yasa Gücünde Kararname çıkacaksa, o yasa gücünde kararnamelerin çıkarılacağı toplantılara başkanlık eder.

Onun dışında ekonomi ile ilgili uçsuz bucaksız yetkiler doğrudan doğruya bakanın eline geçer ve Bakanlar Kurulu’nun da yetkileri uçsuz bucaksız genişler.

Sonuçta;
1) Eğer bazı arkadaşlar OHAL’i tam sokağa çıkma yasağı için istiyorlarsa, yanlış yapıyorlar, örneği Karpaz. Tam sokağa çıkma yasağı OHAL ilan edilmeden ilan edildi. Dolayısı ile OHAL ile tam sokağa çıkma yasağını karıştırmamak lazım.

2) Bazı arkadaşlar OHAL yani ODUR’u cumhurbaşkanı devreye girsin diye istiyorlarsa bilecekler ki cumhurbaşkanının devreye girme kapasitesi sınırlıdır OHAL’de, sadece ilan günü ve yasa gücü kararnamelerle ilgilidir. Onun dışında bakanlar kurulu ve ilgili bakanın yetkileri inanılmaz genişler. Bütün temel hak ve özgürlükler alanlarında dilediği gibi karar verebileceği bir noktaya taşır ilgili bakanı ve bakanlar kurulunu. 

Ha buysa istenen, bunun üstünden konuşalım. Ben prensip olarak OHAL’e ya da ODUR’a karşıyım ya da tarafım noktasında hiç durmadım ama neyi konuştuğumuzu ve konuştuğumuz şeyin sonuçlarını da bilelim onun üstünden konuşalım.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here