Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, sosyal medya üzerinden yaptığı bir paylaşımla hellimle ilgili sürecin AB kurumlarında sona yaklaşıldığına dikkat çekti.

Hukuki sürecin bu düzeyde sonuçlanacağı ancak bazı teknik ve alt düzey hukuki sorunların devam ettiğini belirten Erhürman, “Her şeyden önce hellimde bulunması gereken küçükbaş hayvan sütü oranını sağlamakta hem Türk hem de Rum üreticilerin sorun yaşadığı açık. Bunun için zamana ve maddi desteğe ihtiyaç olacak. AB’nin iki konuda da yapması gerekenler var” dedi.

Ayrıca Yeşil Hat Tüzüğü üzerinden ihracat olanağı bulunması illaki bu ihracatın gerçekleşebileceği anlamına gelmediğine de vurgu yapan Erhürman, “Örneğin helvada ve zeytinyağında AB düzeyinde hukuki sorun yok ama Yeşil Hat üzerinden ihracat yine de engellerle karşılaşıyor” ifadelerini kullandı.

İhracatın hukuken başlamasına ilişkin duyumların olumlu olduğuna işaret eden CTP Genel Başkanı Erhürman, şöyle devam etti:

“Ancak uygulamada giderilmesi gereken çok fazla sorun var hala. Hellim Kıbrıslı Türklerle Kıbrıslı Rumların ortak ürünü.

AB, hellimde de, zeytinyağında da, helvada da hukukuna sahip çıkmalı ve engellerin kaldırılması için aktif girişim yapmalı. Kıbrıs Türk tarafı doğru siyasi ve hukuki zeminde AB organları nezdinde bu konuyu sürekli gündemde tutmak zorunda olduğunu bilmeli. KKTC’de tarım, hayvancılık ve sanayiye ilişkin politikalar bir an önce netleştirilmeli. Ve “hellim” ile “ızgara peynir”, vs. arasındaki farkı kalite ve tanıtım açısından netleştiren bir kampanya gecikmeksizin devreye girmeli.

Öyle “hellim bizimdir” demekle iş bitmiyor. AB karşıtı ya da yanlısı siyasi hamaset de sorunları çözmüyor! Geleceğimizin, kendi ayaklarımızın üzerinde durmanın ürettiklerimize hem içeride hem de dışarıda sahip çıkmaktan geçtiğini iliklerimize kadar hissetmemiz ve gereğini yapmamız şart! #üretenyokolmaz #sahipçıkalım”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here