Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı’nın, önce “elektriğe önümüzdeki ay yüzde 15 zam yapılacak” demesi, ardından da “vatandaşa yansıtılmayacak” diyerek adeta kendini yalanlamasının ardından, hem müsteşarı, hem de KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı’ndan açıklama geldi, elektriğe zammın kaçınılmaz olduğu belirtildi.

Enerji Bakanı Arıklı’nın Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu, elektriğe zammın yüzde 15’den yüksek olacağını ifade etti.

KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Turan Büyükyılmaz ise, kurumun elektrik fiyatlarına yapılması gereken zammı bir süredir yapmadığını, bunun da her ay için 22 milyon TL’lik bir açığa neden olduğunu belirtti.

Turan Büyükyılmaz, söz konusu durumu bir yazı ile ilgili bakanlık olan Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na ileterek, söz konusu açığın devlet tarafından karşılanmasını talep ettiğini, ancak henüz bir yanıt alamadıklarını açıkladı.

Açığın bir şekilde kapatılmasının hukuki bir zorunluluk olduğunun altını çizen Büyükyılmaz, devletin bunu üstlenmemesi halinde elektrik fiyatlarına zam yapılmasının kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

konomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasında, elektriğe önümüzdeki aydan itibaren yüzde 15 zam yapılmasının gündemde olduğunu ifade etmişti.

Arıklı, bu açıklamasının hemen ardından gelen tepkiler üzerine, zam, vatandaşa yansıtılmayacak” başlıklı bir gönderi paylaştı ancak söz konusu yazısında, “zammın vatandaşa yansıtılmaması” adına henüz bir adım bile atılmadığını da belirtti.

Arıklı, önümüzdeki hafta içerisinde KIB-TEK’in, Maliye Bakanlığı, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ile teknik elemanların bir araya geleceğini, zammın tüketiciye yansıtılmadan hangi formülle tölere edileceğinin kararlaştırılacağını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here