Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, kurmaylarına, “Doğu Akdeniz’de yüzde 100 haklıyız, haklılığımızdan vazgeçmeyiz. Kıbrıs Rum tarafı hariç herkesle aynı masaya oturabiliriz. Bu ‘haklarımızdan taviz vereceğiz’ demek değildir. Herkesin kazanabileceği ortak bir zeminde buluşabiliriz” dediği bildiriliyor.

AA’DAN GRAFİK: Anadolu Ajansı, Doğu Akdeniz’deki son durum ile ilgili grafik yayınladı. Grafik Türkiye’nin tezlerine de ışık tutuyor.

Hürriyet gazetesinin aktardığına göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin MYK toplantısında Doğu Akdeniz’deki gerginlik ile ilgili talimatlar verdi. Muhatap ülkelerin farklı konjonktürlerde farklı söylemlere sahip olduklarını belirten Erdoğan, Türkiye’nin tezlerinin hep aynı noktada durduğunu ve uluslararası hukuka uygun olduğunu söyledi.

Habere göre Erdoğan, “Bugüne kadar Doğu Akdeniz başta olmak üzere tüm diplomatik konularda muhatap ülkelerle söylemlerimizi karşılaştırın. Bugünlere nasıl geldik bunları kamuoyuna anlatın. Fransa, Yunanistan gibi ülkelerin ise devlet başkanları sürekli değişti. Söylem ve düşünceleri de farklılık gösterdi, gelgitler yaşandı. Bugüne kadar yaşanan bu gelgitleri araştırın, geniş bir çalışma yapın, bana sunun. Hem muhataplarımızla görüşmelerde hem de kamuoyuna bunu iyi anlatalım” dedi.

“YÜZDE YÜZ HAKLIYIZ”

Doğu Akdeniz’deki son gelişmeler hakkında değerlendirme yapan Erdoğan, “Biz bu konuda yüzde 100 haklıyız, haklılığımızdan vazgeçmeyiz. Güney Kıbrıs hariç herkesle aynı masaya oturabiliriz. Bu, ‘haklarımızdan taviz vereceğiz’ demek değildir. Herkesin kazanabileceği ortak bir zeminde buluşabiliriz. Kazan kazan politikası uygulayabiliriz. Ama Yuanistan buna yanaşmıyor. Masada her şeyi yapmaya devam edeceğiz. Siyasi çözümü destekliyoruz. Almanya arabuluculuk yapmak istiyor ama stratejik ortağı Fransa’yı da bir şekilde destekleme durumunda kalıyor” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here