U.S. one-hundred dollar bills are arranged for a photograph in Hong Kong, China, on Monday, July 20, 2015. The yuan has proven to be among the more resilient emerging-market currencies this year, having fallen less than 0.1 percent versus the dollar as China cut interest rates and the U.S. prepared to raise. Photographer: Xaume Olleros/Bloomberg

Perşembe günü açıklanan ve ekonomi hakkında önemli ip uçları sunan ve imalat sektöründeki üretim, iş gücü, yeni sipariş, stok gibi alanlardaki değişimi aylık olarak ölçen ABD ISM endeksinin beklentilerin çok altında sonuçlanması ve FED’in enflasyon görünümünü düşürüp rezerv fazlalarına yönelik faiz oranlarını düşürmesiyle aşağı yönlü bir seyir izleyen dolar endeksi, FED’in piyasalarda oluşan faiz indirim beklentisinin aksine daha şahin bir üslup ile tamamlanan basın toplantısı ardından kayıplarını telafi ederek yeniden değer kazandı.

Petrol fiyatları

Sene başında kabaca 50 dolar/varil seviyesinden 75 dolara kadar tırmanan kuzey denizi petrolü Brent, rekor seviyedeki ABD ham petrol üretiminin gölgesinde 72 dolar seviyesine kadar geriledi. ABD’nin İran’dan petrol ithal eden ülkelere yönelik yaptırım muafiyetlerini sona erdirmesi, Venezuela’da siyasi krizin tırmanması ve OPEC’in arz kesintilerini sürdürmesiyle gergin havanın korunması bekleniyor. Bu gerginliğin doların tırmanışını desteklemesi bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here