DİKKAT: RUM TARAFINDAKİ HASTANELER BULAŞTA ETKİLİ OLUYOR

Rum tarafında Covid-19 virüsünün yayılmasının başlıca mekanlarından birinin de hastaneler olduğu ortaya çıktı.

Güney Kıbrıs’ta ortaya çıkan yeni Covid-19 vakaları, virüsün yayılmasında hastanelerin önemli bir rol oynayabileceğini bir kez daha gösterdi. Baf, Limasol ve Larnaka hastanelerinde yeni vakalar saptandı. 

Yeni koronavirüs vakalarının arasında Baf Hastanesi’nde görev yapan bir doktor da bulunuyor. Doktor 2 gündüz karantinada bulunuyordu. Kendisi gibi sağlık çalışanı olan eşi, ilk günlerde koronavirüs pozitif olarak tespit edilmişti ve Mağusa Hastanesi’nde gözetim altında bulunuyordu. Doktora yapılan ilk test negatif çıkmıştı ancak numuneye tekrar bakılmasının ardından pozitif olduğu ortaya çıktı. Şimdiye kadar Baf Hastanesi’nde 50’den fazla vaka tespit edildi.
Limasol Hastanesi’nin Yoğun Bakım ünitesi’nde bulunan bir hemşirede de koronavirüs pozitif bulundu. Hemşire, karantinada bulunan bir vakayla temasa geçmişti ve yapılan ilk 3 tahlil negatif çıkmıştı. Daha sonra hemşirenin bronş salgılarından alınan numuneye tahlil yapılmasıyla pozitif teşhisi konuldu. Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü Basın Sözcüsü Pampos Harilau, pozitif teşhisi konan hemşirenin yanı sıra, söz konusu vakayla temasa geçen 3 sağlık görevlisinin de, ilgili protokollere uyularak karantinaya alındığını ve böylece hastanenin yoğun bakım ünitesinin kapanması konusunun gündemde yer almadığını belirtti.
Larnaka Hastanesi’nin Patoloji Servisi’nde ise 4 yeni vaka görüldü. Vakalardan birinin doktor, birinin hemşire, birinin hasta ve diğerinin ise temizlikçi olduğu belirtildi. Daha önceki vakalarla birlikte söz konusu hastanede tespit edilen vaka sayısı 7 oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here