Güney Kıbrıs Ulaştırma Bakanlığı, bugün (31 Mart-Çarşamba) yaptığı duyuruda, yarından itibaren (1 Nisan-Perşembe) Kıbrıs’a herhangi bir yerden geçerli bir Covid-19 aşı sertifikasıyla gelen yolcuların test ve karantina altına alınmayacağını açıkladı. Bu yolcular, sağlık bakanlığının havaalanlarında gerçekleştirdiği rastgele testlere tabi tutulacaklar.

Yapılan açıklamaya göre, Kıbrıs Rum Hükümeti, Çarşamba günü Covid-19’a karşı aşı olduğunu ispatlayabilen ve Rum tarafının geçerli saydığı bir sertifikaya sahip olduğunu kanıtlayan tüm yolcuların geldiği ülkeye bakılmaksızın testlerden muaf tutulmasına karar verdi ve kullanılan aşı türüne bağlı olarak son doz ile seyahat tarihi arasında gerekli gün sayısı geçmesi içinse kendi kendini izolasyona alma  yükümlülüğü getirildi. Bu izolasyon için gerekli gün sayısı ile ilgili daha fazla bilgi ise CyprusFlightpass’a yüklendi.

Duyuruda, geçerli aşı sertifikalarına sahip yolcuların, sağlık bakanlığının Larnaka ve Baf havalimanlarındaki rastgele test programının bir parçası olarak sağlık yetkilileri tarafından seçilmeleri halinde teste tabi tutulmaları gerekeceği belirtildi.

Ziyaretçilerin ayrıca, yürürlükteki sağlık ve güvenlik protokollerine uymalı erektiği, geçerli aşı sertifikalarına sahip olmanın ise yolcuları CyprusFlightpass ile ilgili çevrimiçi başvuruyu doldurmaktan muaf tutmayacağı duyuruldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here