Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Yunan mevkidaşı Nikos Dendias, ikili ve bölgesel meseleleri görüşmek üzere bir araya geldi. Slovakya’a düzenlenen Küresel Güvenlik Forumu’na (GLOBSEC) katılmak üzere giden iki bakan başkent Bratislava’da yüz yüze görüştü.

Çavuşoğlu- Dendias görüşmesinde ikili konular başta olmak üzere Doğu Akdeniz ve Kıbrıs adası çevresinde ortaya çıkan anlaşmazlık konularını ele aldı.

Birkaç dakika sürdüğü belirtilen görüşmede bir takvim belirlendiği ve ayrıca Kapalı Maraş’ın açılmasıyla ilgili görüşüldüğü bildirildi. Görüşmenin ardından basın mensuplarına kısa bir açıklamada bulunan Çavuşoğlu, Yunan mevkidaşıyla istikşafi görüşmelerin yapılmasında mutabık kaldıklarını söyledi.

İki ülke arasında 2002’de başlatılan istikşafi görüşmelerin sonuncusu olan 60. tur, 1 Mart 2016’da Atina’da yapılmıştı. Bu tarihten sonra iki ülke arasındaki görüşmeler, siyasi istişareler formatında devam etmiş ancak istikşafi çerçeveye dönmemişti.

Doğu Akdeniz’de iki ülke arasında yaşanan gerilimin ardından istenmeyen olaylar ve kaza riskini azaltmayı amaçlayan mekanizma kurulmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here