Etrafı karanlıktı; bedeni bitkindi; dar bir bölmede duruyordu ve neler olduğunu bilmiyordu. Sonra ileride bembeyaz, pasparlak bir ışık gördü. Bedenini serbest bırakılmıştı, hareket edebiliyordu artık. O da ışığa doğru koştu.

Son 3 gününü anımsadı; karanlık ve dar bir odaya bağlanmıştı. Kulaklarına ıslak kağıt parçaları sıkıştırılmıştı. Gözlerine, görüşünü bulanıklaştırmak için yağlar sürülmüştü. Testisleri dikenli lastiklerle sıkıştırılmıştı. Bütün bunlar ona neden yapılmıştı? Bunu öğrenmek üzereydi.

İçindeki heyecan ve rahatlama ümidi git gide artarken ışığa ulaşmıştı. Fakat gördüğü şey, hiç hayal ettiği gibi değildi. Çevresinde binlerce insanın çığlıklar attığı bir arenadaydı. Bitkin ve yaralı vücuduyla neden orada olduğunu bilmiyordu.

Bir matador, ona bu sorunun cevabını verdi. Elindeki pelerini sallayıp Lorenzo’yu sinirlendirmeye çalşıyordu, işe yarıyordu da. Atlı adamlar geldi ve Lorenzo’nun boynunda yaralar açmaya başladılar. Karşılık veremiyordu. Ona kimin saldırdığını bile net göremiyordu.

Finale yaklaştıkça Lorenzo daha çok kan kaybediyordu. Bedeni iyice güçten düşmüştü. Bir matador ona yaklaştı ve elindeki peleriniyle onu kışkırtmaya başladı. Lorenzo’yla dalga geçiyordu. Sonra birden, matadorun boşluğundan faydalanan Lorenzo, göğsüne bir boynuz darbesi indirdi.

Kalabalık şaşkına dönmüştü. Lorenzo, kalan son kuvvetiyle matadoru yaralamıştı. Dövüşü kazanmış olması gerekiyordu, bu adil bir dövüş olsaydı tabi. Birkaç matador arenaya girdi ve Lorenzo’yu yaralı matadordan uzaklaştırdı.


Yaralanan matador hastaneye kaldırıldı fakat kurtarılamadı. Bu çok nadir olan bir olaydı. Matadorun arenada yaralanması herkesi üzmüştü. Boğa güreşi geleneklerine göre Lorenzonun soyu kurutulmalıydı. Boğa üretimi için kullanılan yaşlı annesi, kesimhaneye gönderildi.

Peki ya Lorenzo? O, matadoru yaraladıktan hemen sonra başka bir matador tarafından öldürülmüş, kulağı bir zafer nişanesi olarak alınmıştı. Lorenzo yapmak istemediği, ama yapmak zorunda bırakıldığı bir şey için öldürülmüştü. Boğa güreşlerindeki boğalar, arenaya zaten ölü çıkarlar.

Notlar:

  • Bu olay, 9 Temmuz 2016’da, Teruel’deki Feria del Ángel Festivali’nde gerçekleşti.
  • Lorenzo’nun öldürdüğü matadorun adı Víctor Barrio Hernanz’dır ve ödüllü bir matadordur. Kendisi ayrıca 21. yüzyılda İspanya’da arenada ölen ilk matadordur.
  • Barrio’nun eşi, kocasının ölümünü seyircilerin içinden izlemişti ve kocasının ölümü için “hayat adil değil” dedi.
  • Yerel bir gazete, “katilin soyu, onunla beraber yok edildi” yazdı.
  • Her yıl boğa güreşlerinde on binlerce boğa, acımasızca ve anlamsızca öldürülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here