Girne Üniversitesi Büyük Kütüphane ile Girne Üniversitesi Kültür, Kongre ve Sergi Sarayı’nın açılış töreni görkemli bir törenle gerçekleştirildi. Açılışa Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Zorlu Topaloğlu, bakanlar, milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri, YÖDAK Başkanı, Girne Kaymakamı, Girne Belediye Başkanı, Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü, rektör yardımcıları, mütevelli heyeti üyeleri, dekanlar, enstitü müdürleri, öğretim elemanları, sanatçılar, konuklar ve diğer davetliler katıldı. Ev sahipliğini Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İrfan Günsel, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, Girne Üniversitesi Kurucu Rektörü Yrd. Doç. Dr. Cemre Günsel Haskasap ve Girne Üniversitesi Mütevelli Heyeti Kurucu Üyesi Enver Haskasap’ın yaptığı tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

SANAT ESERLERİ: Girne Üniversitesi Büyük Kütüphanesi, bilgiye erişim olanakları kadar bünyesine topladığı sanat eserleri de dikkat çekti.

TATAR’DAN ÖVGÜ

Cumhurbaşkanı Tatar katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında başta Günsel Ailesi olmak üzere bu yatırımın gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkürlerini sundu. Tatar bu topraklara yatırım yapan vizyoner ve cesaretli kişiler sayesinde Kıbrıs Türk halkının gür sesinin dünyaya duyurduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar, “Artık bizlerin başkalarının tahakkümü altında bir halk olarak yaşamamız mümkün değildir. Çünkü bu ülkede başarılarımız vardır, bu ülkede yatırımlarımız vardır ve dünyalı olma gayretiyle büyük bir başarının getirdiği eserlere kavuşuyoruz ” dedi. Cumhurbaşkanı, bütün bu yatırımların geleceğe yönelik cesur adımlar atılmasını sağladığı kaydetti. 

SAĞLIK VE KÜLTÜRE YATIRIM

Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel ise konuşmasında, 2013’te açılan Girne Üniversitesi’nin sadece yaratacağı nitelikli eğitim olanaklarıyla değil toplumu önceleyen bir misyonla başta sağlık ve kültür sanat olmak üzere topluma temas eden, yaşayan, dinamik bir üniversite olma hedefiyle kurulduğunu belirterek yeni bir üniversite için iddialı gibi görünen bu hedefi koyarken, Günsel Ailesi’nin, başta Yakın Doğu Üniversitesi olmak üzere eğitim kurumlarıyla biriktirdiği, bugün 42 yıla ulaşan tecrübesinin verdiği güce güvendiklerini belirtti.

Aradan geçen yaklaşık 7 yılda, Girne Üniversitesi’nin kat ettiği yolun ve geldiği noktanın önemine de değinen Prof. Dr. İrfan Günsel, bugün açılışı yapılan Büyük Kütüphane ile toplumun ve bölge halkının nitelikli bilgiye ulaşma imkanlarını zenginleştirirken diğer yandan Kültür, Kongre ve Sergi Sarayı’nın ev sahipliği yapacağı sergiler, kültür sanat organizasyonları ve bilimsel kongre ve etkinlikler ile toplumsal hayata renk, hareket ve nitelik katmayı hedeflediklerini vurguladı.

Açılış konuşmalarının ardından Girne Üniversitesi Büyük Kütüphane ile Girne Üniversitesi Kültür, Kongre ve Sergi Sarayı kurdele kesilerek resmen açıldı. Kullanıcıların 250 bin kitap ve 650 milyon elektronik kaynağa erişim sağlayabileceği, çağın koşullarına uygun en son elektronik ve dijital teknoloji ile donatılan Girne Üniversitesi Büyük Kütüphane, 24 saat boyunca öğrencilere ve bölge halkına hizmet verecek. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here