“Yaşamak için yaşamayı sevin, yaşamayı seçin” adlı sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde, kadın mahkumların sağlık taramalarının gerçekleştirilmesi amacıyla Sağlık Bakanı Ali Pilli ve Proje Sorumlusu UBP Girne İlçesi Kadın Kolları Arapköy Örgüt Başkanı Yeşim Sakallılar, Merkezi Cezaevi’ni ziyaret etti.

Ziyaret sırasında basına açıklama yapan Proje Sorumlusu UBP Girne İlçesi Kadın Kolları Arapköy Örgüt Başkanı Yeşim Sakallılar, projenin Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın onayı ile başlatıldığını belirtti.

Sakallılar, proje kapsamında Merkezi Cezaevindeki kadın mahkumlara genel sağlık taraması yapılacağını söyledi.

Bir yıl önce yaptıkları “kansersiz yaşam projesi” ile dünya kadınlar gününde Merkezi Cezaevi’ndeki kadınlara kanser tarama testi yaptıklarını ifade eden Sakallılar, bu süreçte kadın mahkumların sağlık sorunlarının kansersiz yaşam projesinin dışında olduğunu tespit ettiklerini kaydetti.

Sakallılar, cezaevindeki kadınların sağlık sorunlarına çözüm bulmak için Bakan Pilli’nin de görüşünü alarak bu proje hazırladıklarını söyledi.

Sağlık Bakanı Ali Pilli de bu proje ile Merkezi Cezaevi’ndeki gerek kadın gerek erkek mahkumların tümüne tedavi yönünden faydalı olmayı hedeflediklerini söyledi.

Bakanlık olarak özellikle kadın mahkumların yanlarında olduklarını belirten Bakan Pilli, kadınların yalnız olmadığını vurguladı.

Cezaevinde sürekli bir dahiliye doktoru olduğunu belirten Pilli, sağlık problemlerini çözdüklerini ancak daha geniş bir tarama yapmak istediklerini kaydetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here