Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın çağrısıyla 17 Ocak 2019’da Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleştirilen üst düzey toplantının ardından Bakanlar Kurulu’nun 5 Mart 2019’da aldığı karar sonucunda Cumhurbaşkanlığı’nın kontrolünde Tekke Bahçesi Şehitliği’nde Kayıp Şahılar Komitesi Kıbrıslı Türk Üye Ofisi’nin desteğiyle gerçekleştirilen kazı ve bilimsel raporlama çalışmaları tamamlandı.

Lefkoşa Tekke Bahçesi Şehitliğinde bir yıldır sürdürülen çalışmalar neticesinde Şehit Ecvet Yusuf, Şehit Yüksel Ahmet Dereli, Şehit Kadir Mehmet ve Şehit Ali Kırma ile Şehit Selim Mustafa Mavili’nin gerçek gömü yerleri tespit edildi.

Şehit yakınlarının talepleri de dikkate alınarak geçerli bilimsel yöntemlerle gerçekleştirilen kazılar ve yurtdışındaki bir DNA laboratuvarında yaptırılan analizlerin sonuçları hakkında şehit yakınlarına Cumhurbaşkanlığı’nda Cumhurbaşkanı Akıncı’nın da hazır bulunduğu görüşmelerde uzmanlar tarafından bilgi verildi.

2017 yılında da 54 yıldır kayıp olduğu bilinen Şehit Hüseyin Ruso da, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın girişimiyle Tekke Bahçesi Şehitliğinde bulunmuş, bilahare Küçük Kaymaklı’daki anıtının bulunduğu yere askeri törenle defnedilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here