KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ile Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis’in 9 Ağustos-Cuma günü yapacakları görüşme Kuzey Kıbrıs’ta farklılıklara neden oldu. Cumhurbaşkanlığı ile hükümet arasındaki görüş farklılıkları, bu buluşma öncesinde bir kez daha basına yansıdı.

AKINCI’NIN DEMECİ

Cumhurbaşkanı Akıncı, 9 Ağustos buluşması öncesinde, ilk kez Rum Haber Ajansı’na (CNA) demeç vererek uzlaşmacı görüşler ortaya koydu. Akıncı, Maraş ve hidrokarbon aramaları gibi konularda bile sert bir dil kullanmamaya özen göstererek Rum lider Anastasiadis’i uzlaşmaya çağırdı.

Doğal gaz konusunda da değerlendirmeler yapan Akıncı, doğal gaz konusunda bir uzlaşmaya varmanın müzakere süreci için önşart olmadığını, ancak mevcut siyasi atmosferin sürecin başlamasına yardımcı olmadığını kaydetti. Akıncı, Kıbrıs Rum tarafının reddettiği doğal gaz konusunda ortak komite kurma önerisinin bir çıkış yolu olduğunu, ancak farklı seçeneklerin de konuşulabileceğini belirterek, buna Rolandis’in ortaya attığı moratoryum fikrini örnek gösterdi.

Kapalı Maraş konusunda atılacak adımlarla ilgili BM’nin dışarıda bırakılmaması, ne yapılacaksa BM ve uluslararası hukuk içinde yapılması gerektiğini vurgulayan Akıncı, BM ile çatışarak, anlaşmazlığa düşerek herhangi bir adım atılmaması gerektiğini söyledi.

ÖZERSAY’IN YANITI

Akıncı’nın demecinin CNA’da yayınlanmasından kısa bir süre sonra Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay’ın yanıtı Türk Ajansı-Kıbrıs vasıtasıyla yayınlandı.

Özersay, Akıncı’nın söylediklerine yanıt niteliği taşıyan demecinde, Rum tarafını Maraş konusuna karıştırmaya niyetli olmadıklarını ve hidrokarbon aramaları konusunda sahada sağlanan dengeden de vazgeçmeyeceklerini duyurdu.

Özersay, 9 Ağustos tarihli liderler görüşmesine dair uyarılarda bulunarak Hükümet olarak kapalı Maraş’taki mülkiyete dair haklara halel gelmeyecek şekilde hareket edeceklerine ancak bu hakların korunması için kapalı Maraş’ın BM kontrolüne verilmesine gerek olmadığına dikkat çekti. Özersay, “Kapalı Maraş’ı BM kontrolüne verecek değiliz. Bu nedenle 45 yıl sonra ‘BM kararlarına uygun davranmak lazım’ gibi ifadeleri doğru bulmuyoruz. Zaten siyasi saiklerle adil olmayan şekilde alınan Konsey kararlarına bu kadar yıldır yaslanarak politika üreten biz değil Kıbrıs Rum tarafı olmuştur. Bir başka ifadeyle Maraş’ta BM kararlarına göre hareket etme yaklaşımı, Kıbrıs Rum tarafının tezidir. Umarız 9 Ağustos görüşmesinde Cumhurbaşkanı sayın Akıncı kapalı Maraş’ın BM kararlarına göre, BM kontrolüne verilmesi anlayışıyla ele alınmasına müsaade etmez” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here