AB’DEN RUMLARA BÜYÜK DESTEK

Güney Kıbrıs’ı ziyaret eden AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Borell, Kıbrıs Türk tarafı ile temas etmeyi reddederken Rum Savunma Bakanı ile sondaj gemisi Yavuz üzerinde helikopter turu attı.

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcı Josep Borell, Kıbrıs Rum tarafını ziyaret ederek çeşitli temaslar yapıyor. Borell, ziyaetinin ilk gününde ilk gününde (25 Haziran 2020), Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile görüştü.


Borell, Anastasiadis’e Brüksel’in Türkiye’ye karşı “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını savunmaya devam etme taahhüdünü” ifade etti. AB yetkilisi, Kıbrıs Rum tarafının ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölge içindeki hidrokarbonları bulma ve kullanma konusunda Ankara’ya açık mesajlar göndermeye devam edeceğine, kararlılığını göstererek ve Türk ihlallerinin derhal sona erdirilmesi için baskı uygulamaya devam edeceğine ve bu mesajları şahsen Ankara’ya ileteceğini dair söz verdi.


Anastasiadis ise, Borell’e destek ve dayanışma için teşekkür ederek, bu dayanışmanın etkili olabilmesi için harekete geçilmesi gerektiğini yineledi.
Anastasiadis’in ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Anastasiades-Borrell görüşmesinin Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Bölgesindeki “yasa dışı eylemlerine” odaklanıldığı vurgulandı. 


Borell, bugün de (26 Haziran 2020) Rum Savunma Bakanı Angelidis ile birlikte Yavuz sondaj gemisinin sondaj faaliyetleri sürdürdüğü alan üzerinde uçarak, Türkiye’ye verdiği mesajı güçlendirmeye çalıştı.25 Haziran’da Kıbrıs Rum tarafında temaslarına başlayan Borell, bundan önce de Atina’da temaslarda bulunmuştu. Borell’in bundan sonra Ankara’ya giderek Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu ile görüşmesi de bekleniyor. Borell’in ziyareti bu nedenle “önemli” sayılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here