ABD ISRARLI: İDLİB DESTEĞİNE S-400 KOŞULU

ABD’nin NATO Daimi Temsilcisi Hutchison, İdlib’de Türkiye’ye destek vermek için S-400’lerin Türkiye dışına çıkarılmasını istedi

ABD’nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Kay Bailey Hutchison, telekonferans yöntemiyle gazetecilerin sorularını yanıtladı. Büyükelçiye İdlib’de çatışmaların artması riski olduğu, Türkiye’nin hem NATO hem de ABD’den destek istediği hatırlatıldı ve ABD’nin ne gibi bir destek vereceği soruldu.Hutchison, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı ancak henüz aktive edilmeyen S-400 füze savunma sistemlerinin Türkiye’den çıkarılması durumunda ABD’nin İdlib için “destek paketi” vereceğini söyledi ancak bunun neleri kapsadığıyla ilgili detay vermedi.

Hutchinson, “İdlib’de sivillerin köşeye sıkıştığı bölgenin korunmasını istiyoruz. Türk askeri de bunu yapmaya çalışıyor. Esad rejimi masum insanları, sivilleri öldürüyor ve bunu Rusya’nın yardımıyla yapıyorlar. Böyle bir şey savunulamaz.Türkler Rus ve Suriye saldırganlığının kurbanı oluyor, umarız ki Ankara’nın ortasında duran füze savunma sistemini ülkenin dışına çıkarırlar ve bize, Suriye’yi ve sivilleri tamamen koruma altına alma konusunda kendilerine yardımcı olma özgürlüğünü tanırlar” şekilinde konuştu.

Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib eyaletinde Rusya destekli Suriye ordusu ve Türkiye destekli silahlı muhalifler arasında süren çatışmalar sebebiyle, 3 milyona yakın kişi çatışma bölgesinde mahsur kalmıştı. 

Türkiye, biri opsiyonlu iki adet S-400 sisteminin satın alınması konusunda ise Rusya ile Aralık 2017’de anlaşmaya varmıştı. S-400’lerin teslimatına Temmuz 2019’da başlandı ancak sistem henüz faal hale getirilmiş değil.ABD, Türkiye’deki NATO sistemleriyle uyuşmadığı gerekçesiyle S-400 sisteminin faaliyete geçmesine karşı çıkıyor. F-35 savaş uçaklarının radara yakalanmama özelliğiyle ilgili gizli bilgilere S-400’lerin ulaşma ihtimali olduğunu belirten Pentagon, Türkiye’nin daha önce satın aldığı F-35’lerin teslimatını da askıya almıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here