Kudret Özersay-Anastasiadis görüşmesi Kuzey Kıbrıs’ta olduğu gibi Güney’de de fırtınalar kopardı. Özersay’ı “Türkiye’nin adamı”, Türkiye’yi de adayı bölme peşinde koşan devlet olarak tanımlayan çevreler Anastasiadis’e Özersay ile görüştüklerini açıklaması konusunda baskı yapmaya başladılar.

Bu tartışma bize Avrupa Parlamentosu seçimlerini de hatırlattı. Niyazi Kızılyürek’i listesine kabul eden AKEL liderliği bazı Kıbrıslı Türkler ile ortak bir vizyona sahip olmakla öğünmüş ve hatta partinin geleceğini bu vizyon üzerine inşa edeceğinin sinyallerini vermişti. Zaten AKEL lideri Kipriaunu, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ile özel yemeklere katılarak, Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu tarafından Ankara’da ağırlanmayı kabul ederek Türkler ile yeni ortaklıklar kurmanın kapısını açan kişi olmuştu.

İşte şimdi de yeni bir ortaklık ortaya çıkıyor: Özersay-Anastasiadis ortaklığı… Bu ortaklık ilk meyvesini iki tarafa sığınan cinayet zanlılarının değiş-tokuş edilmesi ile vermiş görünüyor. Maraş’ın bu ortaklık sayesinde açılabileceği beklentisi ortaya çıkmaya başladı.

Anlaşılan odur ki, artık Kıbrıs’ta yeni türden ortaklıklar görmeye alışmamız gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here