405 BİN İNGİLİZ GÖNÜLLÜ OLMAK İÇİN BAŞVURDU

İngiltere Sağlık Bakanı, koronaviruse karşı savaşta 250 bin gönüllüye ihtiyaç duyduklarını açıklamıştı

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock’un corona virüsüyle mücadele kapsamında sağlık sistemine yardım için gönüllü çalışacak 250 bin kişiye ihtiyaç duyulduğunu söylemesinin ardından evden çıkamayan risk grubundaki insanların ihtiyaçlarını gidermek için Ulusal Sağlık Sistemi’nin 250 bin gönüllü duyurusuna 405 bin kişinin kaydolduğu açıklandı.

Hancock, Ulusal Sağlık Hizmetleri’ne (NHS) destek sağlayacak gönüllülerin, yardıma ihtiyacı olanlara, gıda, ilaç ve malzeme ulaştırıp evde tek başına kalan kişileri telefonla arayarak sohbet edeceğini ifade etmişti. 

NHS Müdürü Stephen Powis BBC’ye açıklamasında, “Kriz zamanları insanları bir araya getiriyor. Bu acil bir durum ve hepimiz bu sağlık krizini yenmekte rol alabiliriz” dedi.

BİR ÇAĞRI DAHA

Bu arada, seyahat yasakları nedeniyle mevsimlik tarım işçilerinin ulaşmakta zorluk çektiği İngiltere’de Çevre, Gıda ve Köyişleri Bakanı George Eustice, İngiliz vatandaşlarından meyve – sebze toplama işlerine yardımcı olmalarını talep etti. Reuters’ın aktardığına göre konuyla ilgili bir açıklama yapan Eustice, “İngiliz işgücü kullanarak yazın insanların sofralarında meyve ve sebzelerin eksik olmayacağından emin olmak istiyoruz” dedi.

İngiltere’de tarım işleri genelde ülke dışından gelen işçiler tarafından yapılıyor. Fakat koronavirüs salgını nedeniyle, meyve – sebzelerin olgunlaşmaya başladığı bahar aylarının gelmesiyle birlikte ortaya çıkan tarım işçisi açığı doldurulamadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here