Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şu bilgileri verdi:

“Bu sonuçlara göre 3 bin 83 yeni hasta tespit edildi. Yani bugün düne göre önemli oranda hasta sayısının düştüğünü görüyoruz. Toplam vaka sayımız 98 bin 674’e ulaştı. Son 24 saat içinde 117 hastamızı kaybettik. Düne göre yine bir düşüşümüz var. Kendilerine Allah’tan rahmet diliyorum. Gelmesini en çok umut ettiğimiz günler hiç vefat haberi vermeyeceğimiz günlerdir.

Yoğun bakımdaki hasta sayımız bugün 1814. Bunların 985’inin solunumu yapay yolla sağlanıyor. Hem yoğun bakım hastalarımızda hem de entübe hastalarımızda belirgin azalma görülmüştür. Hastalığı yenen 1559 vatandaşımızla birlikte iyileşen hasta sayımız bugün 16 bin 477’ye ulaştı.”

“YOĞUN BAKIM YATAK DOLULUK ORANIMIZI YÜZDE 60’LARA INDIRDIK”

Konuşması sırasında servis yatağı, yoğun bakım yatağı ve ventilatör doluluk oranlarını gösteren bir grafik paylaşan Bakan Koca, “Salgın başlar başlamaz tedavileri daha sonrada yapılması mümkün hastalarımızın, acil olmayan hastalar için söylüyorum, tedavilerini o dönem ertelemiştik. Bu sayede hastanelerimizde ciddi bir rahatlama sağlayarak salgına yani pandemiye hazırlık yapmıştık.” dedi.

Koca, bu dönemde yatak doluluk oranlarının yüzde 70’lerden yüzde 30’lara çekildiğinin altını çizdi.

“TÜRKIYE YÜZDE 2,3 ILE EN DÜŞÜK ÖLÜM ORANINA SAHIP ÜLKELERDEN”

Bakan Koca, zatürreyle doğrudan ilişkili, ülkelere göre ölüm oranlarına ilişkin grafikleri de göstererek, şunları kaydetti:

“ABD’de ölüm oranları yüzde 5,3, İspanya’da yüzde 10,5, İtalya’da yüzde 13,2, Almanya’da yüzde 3,5, Birleşik Krallık yüzde 13,5, Fransa yüzde 17,3, Çin yüzde 5,5, Belçika yüzde 14,7, Türkiye yüzde 2,3. Burada gördüğünüz oranlar ne kadar yüksekse hastalar o kadar geç farkedilmiş demektir. Bu tabloda Türkiye’nin yüzde 2,3 ile en düşük ölüm oranına sahip ülkelerden biri olduğunu görüyorsunuz. Bu, bizim hastalığı belirtiler ilerlemeden kontrol altına aldığımızı ve etkili bir tedavi uyguladığımızı kanıtlamaktadır.”

Koca, dünyada ortalama ölümlerin seyrine bakıldığında Türkiye’nin Çin’e benzer bir seyir izlediğini söyledi. “Dünyada giderek artan ama Türkiye’de stabilleşen bir tabloyu çok net görüyoruz.” diyen Koca, tablo üzerinden Türkiye’de Kovid-19’un görüldüğü ilk bir, iki hafta içerisinde yükselen bir seyir olduğunu ama algoritmayı değiştirerek tedaviyi erken dönemde devreye aldıktan sonra ölüm oranlarının giderek azaldığını ve stabilleştiğini anlattı.

“HAYATINI KAYBEDENLERIN YÜZDE 8’I 60 YAŞINDAN KÜÇÜK”

Bakan Koca, kimsenin, “Bu salgında bana bir şey olmaz” deme gücüne sahip olmadığını vurgulayarak, “Hayatını kaybedenlerin yüzde 8’i 60 yaşından küçük ve başka herhangi bir hastalığı olmayan kişilerdir. Koronavirüs bu sağlıklı bünyeleri de yenmiştir. Dolayısıyla bu anlamda tedbiri her yaş grubunda elden bırakmamak gerekiyor.”diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here