Cumhurbaşkanı Akıncı ile Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis’in 9 Ağustos Cuma günü gerçekleştirecekleri buluşma öncesinde yapılan çalışmalar, tarafların pozisyonlarının netleşmesine neden oldu. Bu toplantılardan çıkan sonuçlara göre, taraflar yeni bir müzakere süreci başlatılması, doğal gaz arama çalışmaları ve Kapalı Maraş konusundaki tutumlarını Cuma günkü görüşmede masaya yansıtacaklar.

MÜZAKERELERİN BAŞLAMASI

Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulunmasını amaçlayan görüşmelere yeniden başlamaya taraftar olduğu ancak bunun için Türk tarafına herhangi bir taviz vermeye niyetli olmadığı görülüyor. Nitekim Rum tarafı, Türk tarafının doğal gaz aramaları konusundaki önerisini reddetmeye karar verdi ve müzakarelere başlamak için herhangi bir koşul konulmasına karşı çıkıyor. Rum tarafına göre müzakereler Crans Montana’da kaldığı yerden önkoşulsuz olarak başlamalı.

Türk tarafı ise, müzakereler için koşullar koymaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Akıncı, Crans Montana’dan bu yana iki yıllık bir süre geçtiğinin altını çizerken, bu süreçte yaşananların gözardı edilemeyeceğini belirtiyor. Türk tarafı, müzakerelere başlamak için net isteklerde bulunuyor:

  1. Doğal gaz arama çalışamlarının ortak komite tarafından sürdürülmesi;
  2. Müzakere sürecinin zaman takvimli ve sonuç alıcı şekilde planlanması;
  3. Kıbrıslı Türklerin eşitliğinin ve kararlara etkin katılımının kabul edilmesi.

DOĞAL GAZ VE MARAŞ

Türk tarafının doğal gaz aramaları ile ilgili tutumu, Cumhurbaşkanı Akıncı tarafından yapılan ortak komite önerisinin kabul edilmesi şeklinde netleşirken Salı günkü parti başkanları toplantısından sonra bu konuda bir açıklama yapılmaması, Kapalı Maraş konusunda net bir tutum belirlenemediğini gösteriyor.

Rum tarafı, doğal gaz aramalarını ortak bir şekilde yönetmeyi görüşmeyi bile kabul etmeyeceğini duyururken, Kapalı Maraş konusunun iki lider tarafından bir “güven yaratıcı önlem” olarak ele alınmasını ve gerekirse bunun için iki toplumlu bir komite oluşturulmasını önerecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here