Türkiye ile ekonomik ve mali alanda yapılması gereken işbirliğindeki aksamalar, turizm sektöründe ciddi sorunlara neden oldu. Turizm sektörünü yakından takip eden kaynaklar, sektörün devletten olan alacaklarının 17 milyon Euro’ya ulaştığını ve operatörlerin çalışmalarını durdurma noktasına geldiğini belirtiyorlar.

Vekıbrıs’ın elde ettiği bilgilere göre geçen hafta Başbakan Ersin Tatar’ın çağrısı ile Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel ile biraraya gelen turizm sektörünün önemli iki temsilcisi, bu kaynağın sektöre aktarılmaması halinde kış aylarındaki operasyonların gerçekleşmeyecağini duyurdular. Sektör temsilcileri, yabancı tur operatörlerinin bu miktarın tahsilatını yerel acentelere devrettiklerini ve ödemelerini ona göre yaptıklarını, yerel acentelerin ise bu kaynak sağlanmadan hotel ödemelerini yapma gücünün sonuna geldiklerini vurguladılar.

Turizm sektörü, özellikle kış aylarında yurtdışından gelen turist başına verilen teşviklerle canlılık kazanmıştı. Son yıllarda özellikle kış turizminde yaşanan gelişmeler pek çok küçük otelin restore edilerek yeniden devreye konulmasına neden olmuş, ada içindeki turlar ise bazı restoranların canlanmasına vesile oluşturmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here