Rumca Fileleftheros gazetesi, bugün, “Münhasır ekonomik bölgede Fransız-İtalyan yayı” başlığını çektiği manşet haberinde, Fransız Total ve İtalyan ENİ şirketlerinin işbirliklerini kuvvetlendirildiğini belirtti. Haberin detaylarında, Fransa’nın Doğu Akdeniz’deki jeopolitik enerji ve tekno-ekonomik çıkarlarının çoğalması sonucu, takviye edilmiş ve güçlü bir Fransız-İtalyan ittifakının kurulmasının, Rum Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak işleme girdiği, böylece söz konusu şiketlerin 7, 2, 3, 8 ve 9uncu parsellerde çalışmalarını gerçekleştirerek hak sahibi oldukları aktarılıyor.

Alithia aynı konuyu yine manşetinde işleyerek, “Fransız-İtalyan şemsiyesi” başlığını kullandı. Haberde, Total ve ENİ’nin, 5 parsele dahil olarak çıkarlarını birleştirdikleri ve Rum Enerji Bakanı Lakkotripis’in, ‘söz konusu fikrin, Rum lider Anastasiadis tarafından Total şirketinin CEO’su ile işbirliği içinde gündeme getirildiğini ve Güney Kıbrıs’ın enerji planında sorunsuz bir şekilde ilerlediğini’ söylediği aktarılıyor.

Politis gazetesi, aynı konuda farklı bir haber vererek, “Yeni sondajlar yapmadan Kıbrıs Sorunu’na zaman tanıyacaklar” başlığını kullandı. Gazete, Total, ENİ ve Exxon petrol şirketlerinin yeni sondajlarını 2020-2021’de gerçekleştireceklerini aktarıyor. Haberin detaylarında, gelecek haftalar ve gelecek aylarda, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in de sürece müdahil olmasıyla Kıbrıs Sorunu’nda özlü müzakerelerin yeniden başlaması için kritik görüşme ve istişarelerin yapılacağı ve bu yüzden işleri daha da kolaylaştırmak için 2019 yılında herhangi bir sondaj planlanmadığı, çalışmlara 2020 yılının ilk 1 – 2  ayı içerisinde başlanacağı aktarılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here