Cumhuriyet Meclisi Başkan Vekili Zorlu Töre, Türkiye’nin sondaj gemileri Fatih ve Yavuz’un bölgedeki faaliyetlerine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamasında, “Anavatan Türkiye’nin sondaj gemileri Fatih’in Baf açıklarında, Yavuz’un da Karpaz açıklarında doğalgaz araması için bulunmalarını Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak sevinç ve mutlulukla karşılıyoruz” diyen Töre, Birleşmiş Milletlere de Kıbrıs Türk halkının adadaki iki halktan biri ve Kıbrıs Cumhuriyetinin kurucu ortağı olduğunu hatırlattı.

Rumların işgaline giren Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Avrupa Birliği’ne alınmasının Kıbrıs Türk halkına karşı yapılan en büyük haksızlıklardan biri olduğunu ifade eden Töre, Avrupa Birliği’nin sürekli olarak uluslararası hukuku çiğneyen gaspçı Rum Yönetimi’nin arkasını sıvazlayan tutumunun Kıbrıs ve Doğu Akdeniz’de daha büyük gerilmelere sebebiyet verebileceği uyarısında bulundu.

Açıklamasında “Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini’nin Türkiye’nin sondaj yapmasını yasadışı olarak suçlaması asla kabul edilemez. Yasadışı olarak 1959-60 anlaşmalarına aykırı şekilde bölünmüş bir Kıbrıs’ı Avrupa Birliğine üye yapanlar kendileridir. Avrupa Birliği Kıbrıs meselesini yaratan Rum-Yunan tarafının destekleyicisi durumundadır” diyen Töre, Federica Mogherini Rum yanlısı tutumu ile Kıbrıs’ta iki kesim arasında ne gözlemci ne de arabulucu olamayacağını kaydetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here