Maraş konusunda açıklamalarda bulunan Başbakan Tatar;Vakıflar İdaresi’nin anayasal bir kurum olduğunu, Maraş’ın üç vakfa ait olduğunu ve bu iddialarını gerek Taşınmaz Mal Komisyonumuzda, gerekse uluslararası mahkemelerde savunmaya hazır bulunduğunu çeşitli vesilelerle açıkladığına göre gidilecek yolun belli olduğunu söyledi.

Envanter çalışmalarından sonra gereken adımların atılacağını belirten Tatar,
Maraş’ın gerek 1974 öncesi sakinlerinin gerekse Vakıflar’ın ellerindeki tapular ve belgeler doğrultusunda izlenecek yol haritasının ilgililer ve halk ile paylaşılacağını kaydetti.

“Kıbrıs konusundaki Rum uzlaşmazlığı, hidrokarbon aramaları konusundaki düşmanca adımları varken Maraş artık bir güven yaratıcı önlem konusu değildir” diyen Tatar, hükümetin Maraş konusunu KKTC yasaları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları çerçevesinde Taşınmaz Mal Komisyonu’nun Maraş’ın eski sakinleri ve Vakıflar’ın başvurularını ele almasının yolunu açarak çözeceğini belirtti.

Tatar: “Rum lider Anastasadis’in Maraş’la ilgili iki toplumlu komite kurulması önerisi art niyetlidir ve asla kabul edilemez. Kimsenin konuyu başla yerlere çekmesine gerek yoktur.”

Maraş konusunun hükümet tarafından ortaya atıldığını, hükümet tarafından yürütüleceğini kaydeden Tatar, yeri geldikçe ilgili tüm makamlarla iş birliği yapılacağını ve kendilerine bilgi aktarılacağını söyledi.

Tatar açıklamasında, “Kimilerinin Maraş konusunun hükümetimizce ele alınmasından rahatsız olarak Rumlarla birlikte, Rum kesiminde yapılan mitinglere katılması ise halkımızın dikkatinden kaçmamıştır. Halkımızın çok ama çok büyük kesimi bunları onaylamamakta ve hükümetimizin yanında yer almaktadır’ dedi..

BaşbakanTatar, halkın Kıbrıs konusundaki hak ve hukukunu korumak için proaktif bir politika izlemeye devam edeceklerini de vurguladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here