Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından basının karşısına çıkan Başbakan Ersin Tatar, ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, Ankara’da ağırlamaktan ve Erdoğan’ın KKTC’ye destek konuşmalarının kendilerini memnun ettiğini söyledi. 

Başbakan Tatar, Türkiye Cumhuriyetinin Kıbrıs Türk halkının Doğu Akdeniz’de hak ve çıkarlarını korumak için attığı adımların önemine de vurgu yaparak, Kıbrıs’ta iki eşit halkın olduğunu kaydetti ve Kıbrıs Türk halkının arkasında Türkiye oluğu sürece Doğu Akdeniz’deki hak ve çıkarlarını sonuna kadar koruyacaklarını belirtti. 

Kıbrıs’ta yeni bir Müzakere süreci konusunda dikkatli olunması gerektiğini ifade eden Tatar, Federal çözüm zemininin Crans Montana’da geride kaldığını, müzakerelere kaldığı yerden değil, sonuç odaklı, sonuç alıcı bir noktadan başlamak istediklerini söyledi. 

Kıbrıs Türk halkının her zaman barış ve anlaşmadan yana olduğunu, ancak Türkiye Cumhuriyetinin garantörlüğünün her zaman öncelikleri olduğunu belirten Tatar, Türkiye’nin bundan sonraki bir anlaşmada da garantörlüğünün devam etmesi gerektiğini belirtti. 

“Garantörlüğün modası geçti” iddiasına katılmadığını, garantörlük için AB içinde veya farklı şekilde başka formüller arandığını fakat Kıbrıs Türk halkının Türkiye Cumhuriyetinin garantörlüğü konusunda ısrarlı olduğunu ifade eden Tatar, Ankara’da ağırlanmaktan gurur ve şeref duyduklarını söyledi ve Türkiye Cumhuriyetine her zaman güvendiklerini ve güvenmeye devam edeceklerini kaydetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here