Başbakan Ersan Saner dünya genelinde ve ülkemizde vakalarda ciddi bir tırmanış söz konusu olduğunu, tamamen kapanma konusunu ülke ekonomisinin de paralel ayakta kalmasını sağlamak adına önümüzdeki günlerdeki yerel bulaş sayısına bağlı olarak tekrar görüşeceklerini belirtti.

Bakanlar kurulunun dün aldığı kararların geçerli olduğunu belirten Saner, tamamen kapanma kararını Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu’nun değil sadece Bakanlar kurulunun karar verebileceğini vurguladı.

İşte son alınan Bakanlar kurulu kararları:

KARARLAR…

Buna göre, 17 Ocak Pazar (Bugün) gününden 25 Ocak Pazartesi gününe kadar 22.00 – 05.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı konuldu. 18 Ocak’ta ara tatil biterek açılması beklenen ilk ve ortaöğretim okullarında ara tatil 22 Ocak tarihine kadar uzatıldı. Okulların açılması konusunun 22 Ocak Cuma günü, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu ile istişare edilerek yeniden değerlendirilmesine karar verildi. Kamu çalışanlarına Ocak, Şubat ve Mart aylarında hayat pahalılığı artışı uygulanmayacak. Çalışanların hakkı saklı kalmak ve daha sonra ödenmek koşuluyla, bu kaynak ile reel sektör desteklenecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here