DP Genel Başkanı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, bugün düzenlediği basın toplantısında 8 Mayıs Çarşamba gün Maliye Bakanlığı’ndan istifa kararının gerekçelerini açıkladı. Denktaş, istifa ederek hükümete devam etme fırsatı yaratmaya çalıştığını izah ederken, HP Genel Başkanı ve Dışişleri Bakanı Özersay’ı bu fırsatı değerlendirmemekle suçladı.

Denktaş, bugün düzenlediği basın toplantısında konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

“İstifa kararı bildirimimde, Sn Başbakandan “bu hükümetin devamı halinde Meclis içerisindeki oyumu hükümet lehine kullanacağımı; görevden ayrılmamla birlikte tüm icraatlarımın denetlenmesini; bir yayın organında çıkan ‘haberi’ kullanarak savcılıktan dokunulmazlığımın kaldırılması için girişimde” bulunmasını “hassasiyetle” talep etiğimi vurgulamıştım.

Bu talebin nedeni sadece kendime guvenim değil, ayni zamanda “dürüst siyaset polisliği”ne soyunarak aslında kendisine verilen görevi yerine getirmek için bahane arayan birisinin elinden oyuncağını almak, bu hamle ile birlikte içinden geçilen zor süreci daha da zora sokacak yeni bir hükümet oluşturma zaman kaybını engelleme, varolduğu söylenen “güven bunalımı” gerekçesini geçersiz kılmaktı.

Bu hamleden sonra gerçekten dürüst bir “dürüst siyaset polisi” icraatı kesintiye uğratmaksızın polislik görevini de yürütür ve elde edeceği bulgularla ‘suçluyu’ yargıya havale eder kendini aklamış olurdu. Güvensizlik meselesi ile zaten kurulun dışında kalacağından ve Maliye Bakanlığı’na kimin atanacağı konusunda Başbakan’ın eli serbest olduğu, karşılığında bir talebte bulunmadığımdan; ve Sn Başbakanın yardımcısına danışanarak yeni Bakanı tesbit edeceğinden emin olarak “Güven” gerekçesinin de geçerliliği kalmadığının altını çizmek isterim.

Yani aslında Sn Özersay benim bu hamlemden sonra, “temizlik, şeffaflık, hesap verebilirlik” adına kendisine engel olduğumu iddia ettiği unsurdan kurtulmuş bir şekilde icraata devam edebilecekken Hükümetten çekilmeyi tercih etti. Bir başka deyişle, kendisine yapılan telkinleri bahanesini de yaratarak yerine getirdi. Görev tamamlandı.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here