KTAMS, Kamu –Sen, Kamu –İş ile Hemşireler ve Ebeler Sendikası, sağlık çalışanlarının angarya çalışmaya zorlandığı gerekçesiyle Lefkoşa, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı.

Sendika yetkilileri, sağlık çalışanlarının taleplerinin ek mesai yapmak değil, tüm alanlarda sağlık personeli istihdam edilmesi olduğunu belirtti.

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, sağlık çalışanlarının iş yükünün ve hasta sayısının arttığını dile getirerek, çalışanların Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında yüzde yüz mesai ve ek mesai çalışmak zorunda kaldıklarını, buna rağmen görevlerini özveri ile devam ettirdiklerini söyledi.

Bengihan, sağlık çalışanlarının son üç ay ve tüm aylarda alacakları ek mesailerden yüzde 50 kesinti yapılacağını öğrendiklerini, bunun angarya çalışmaya zorlama anlamı taşıdığını kaydetti.

KAMU-SEN Başkanı Metin Atan da Sağlık Bakanı’nın sorunu çözeceğine dair söz vermesine rağmen herhangi bir adım atmadığını savundu.

Sağlıkta tasarruf yapılamayacağını belirten Atan, “Sağlık çalışanları artık angarya çalışmayacak. Bu yönde herhangi bir baskı uygulamaya çalışan olursa karşılarında bizi bulacaklar” diye konuştu.

KAMU-İŞ Başkanı Ahmet Serdaroğlu ise sağlık çalışanlarının emeğinin karşılığını alamadığını söyleyerek, “Ortada büyük bir haksızlık var. Emeğinin karşılığını isteyenlere emeğinin karşılığı verilmezken, evinde oturup maaş çeken insanlar var” dedi.

Kamuda sağlık sektörünün güçlenmesinin engellenmek istendiğini savunan Serdaroğlu, hastaların özele yönlendirildiğini iddia etti.

Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı Ali Özgöçmen de Sağlıkta yapılacak en büyük tasarrufun daha güçlü devlet hastaneleri yaratmaktan geçtiğini söyleyerek, yeni bir hastane için tek bir çivi bile çakılmadığını, herhangi bir hazırlığın söz konusu olmadığını belirtti.

Özgöçmen, sağlık çalışanlarının ek mesai ödenekleri ve diğer menfaatlerine yönelik gerek mahkeme, gerekse sokakta haklarını arayacaklarını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here