Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Erkut Şahali, ‘Bugüne Dair’ programına konuk olarak açıklamalarda bulundu.

“BÜTÇENİN 3’TE 1’İNİ KURUN OYNAMASIYLA KAYBETTİK”

Görüşülen bütçenin 3’te 1’inin kurun oynamasıyla kaybedildiğini ifade eden Şahali, bu şekilde giderse bütçe açığının 6 milyara dayanacağını söyledi.

Ekonomide yaşananları değerlendiren Şahali, siyaseten yapılacak herhangi bir değerlendirmenin ülkeyi bir sonuca götürmeyeceğini ifade etti. Şahali, “Farklı tedbirler alınmalı” vurgusunu yaptı.

“EMİSYONUN YERİNE BİR ŞEY KONMADIĞI ZAMAN ORTAYA ENFLASYON ÇIKAR”

Yapılan emisyonun yerine bir şey koyulmadığı zaman enflasyonun ortaya çıktığını ifade eden Şahali, “Her bireye borç yükleyerek ödemek zorunda kalırsınız. Türkiye’de 1 borçlanıyorsa yurttaş bizde 2 borçlanıyor. Para politikası uygulama şansımız olmadığı için Türkiye’deki yansıma 2 kat fazladır…” dedi. Ülkede 40 milyar TL’lik dış borç birikimi olduğundan söz eden Şahali, çok yüksek faizlerle 800 milyon TL’lik iç borç stoku üretildiğini de belirtti.

Şahali, “Türkiye Cumhuriyeti’nin hibe kalemleri arasında yer alan savunma giderlerinin karşılanması için de yaklaşık 400 milyon TL’yi Türkiye’nin doğallığında ödemesi gereken kaynağı ödedik” dedi.

“EKONOMİK GELİŞMELER, EKONOMİK BİLİMİNE EMEK SARF EDENLERİN REHBERLİĞİNDE KONUŞULMALI”

Ekonomik gelişmelerin siyaset ve hamasetle değil, ekonomik bilimine emek sarf edenlerin rehberliğinde konuşulması gerektiğini belirten Şahali, “Hamaset yok. Türkiye düşmanlığı ve karşıtlığı da yok. Ortada bir anlaşma vardır. O anlaşmada, tarafların karşılıklı yükümlülükleri söz konusudur” dedi.

Türkiye’de emisyon şansı olduğunu; Kuzey Kıbrıs’ta ise bu şansın olmadığını belirten Şahali, “Türkiye Cumhuriyeti, bu ülke içerisindeki parayı çoğaltmalıdır. Zatan bu paranın yine çıkıp da gideceği yer Türkiye Cumhuriyeti’dir” dedi. Faiz haramdır mantığıyla uygulanan para politikası nedeniyle oluşan kaynak eksikliğinin dış borca fahiş faizler ödenerek giderilmeye çalışılıyor dedi.

Hayvancılık sektörüyle ilgili de konuşan Şahali, geçen yıl 500 bin dönümlük alanda yüzde 50 kuraklık yaşandığını anlattı; “80 milyon TL’lik kaynağın kuraklık tazminatı olarak üreticiye dağıtıldığını” söyledi.

“ENVANTER ÇIKARILMALI”

Hammaddenin üretilmesinde tamamen ithal girdiler söz konusuysa biz üretimin devamlılığını nasıl mümkün kılacağız?” ifadelerini kullanan Şahali, üretimin devamlılığını mümkün kılmak için kaynakların envanterinin çıkarılması gerektiğini anlattı. Kamuda sahip olunan üretim alanlarının hayvancılar hariç herkesin kullandığını ifade eden Şahali, “Üretimden elde etmemiz gereken toplumsal faydayı küçültüyoruz” dedi.

Şahali sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz, hane halkının geçim kaynağı ve gelecek güvencesi elde edebilecek bir üretimden söz ediyorsak, doğru ölçeklendirme, doğru girdilerle üretim maliyetini aşağıya çekecek tedbirlerle almak durumundayız.”

“SİYASİLER AYNILAŞTIRILIYOR”

Siyasetteki son durumu da değerlendiren Şahali, tüm siyasilerin aynılaştırıldığını kaydetti. Siyaset dışı bir beklenti havası oluştuğunu söyleyen Şahali, “Bizi son derece rahatsız ediyor” dedi.

Genel memnuniyetsizlik halinin tüm siyasileri aynılaştırdığını ifade eden Şahali, birilerinin de bundan avantaj sağlama gayretinde olduğunu belirtti. Yurttaşın siyaset dışı bir beklentisinin olmaması gerektiğini söyleyen Şahali, çözümün siyasetten geleceğini de vurguladı.  

kaynak:kıbrıspostası

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here