Sistemin birinci grup malzemelerinin gelişine ilişkin soruları yanıtlayan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Bugün sabah saatlerinden itibaren toplam üç uçak Mürted bölgesine inmek suretiyle söz konusu sistemlerin parçalarını taşımaya başladı. Bu bir süreç. Önümüzdeki günlerde devam edecek.” dedi.

120 adet güdümlü füze yaz sonunda gelecek

Reuters haber ajansı da bir kaynağa dayandırdığı haberinde füzelerin ikinci kısmının kısa süre içinde Türkiye’ye geleceğini ileri sürdü.

Rus haber ajansı TASS ise ismini açıklamayan bir Rus askeri kaynağa dayandırdığı haberinde, füze tedarikinin üçüncü kısmının yaz sonunda yapılacağını ve 120 adet güdümlü füzenin yük gemileri ile taşınacağını açıkladı.

“Personel eğitimleri sürüyor”

Sistemin kullanılması için personel eğitimlerinin sürdüğünü ifade eden Milli Savunma Bakanı Akar, “Buna paralel olarak personelin hem kurulum hem işletim anlamında eğitimleri de Türkiye ve Rusya’da devam ediyor.” dedi.

Geçtiğimiz mayıstan beri 20 kişilik bir kafile Rusya’da savunma sistemi hakkında eğitimlerden geçiriliyor. Kısa süre içerisinde bu rakamın 100’e çıkması planlanıyor.

Patriotlar da alınacak mı?

Patriotların tedariki konusuna da değinen Akar konuyu değerlendirdiklerini dile getirdi.

“Bu kriterlere uyum sağlandığı sürece tabii ki ihtiyacımız olan uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sistemi olarak Patriotların tedarikini de değerlendiriyoruz. Bu konuda ilgili kurumlarımız, arkadaşlarımız çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürmektedirler.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here