Fileleftheros Gazetesi, manşetten paylaştığı haberinde, “Kıbrıs komşu kurbanı” başlığını kullanarak, Suriye’den fırlatılan ve İsrail uçaklarının menziline girerek havada patlatılan Rus uçaksavar füzesi S-200’ün, gece yarısından sonra 1’e doğru K.K.T.C.’de Beşparmaklarda Taşkent köyüne düşmesinin hem vatandaşlar, hem de Kıbrıs Türk hükümeti ile Rum yetkililer üzerinde büyük şok etkisi yarattığı aktarılıyor.

Politis Gazetesi, “Rusya’dan ‘kör’ füze için açıklamalar” başlığı ile aktardığı manşet haberinde, kazanın yaşandığı ilk dakikadan itibaren yetkili makamlar tarafından İsrail, İngiltere ve ABD’den füzenin hedefi ile ilgili verilerin istendiğini ve enkazı incelemek için Rus uzmanların Kuzey Kıbrıs’a geldiğini aktarıyor. Gazete, mucize eseri bir can kaybının yaşanmadığına dikkat çekerek, Kıbrıs’ın artık Suriye savaş bölgesine ne kadar yakın bir konumda olduğunu en net şekilde anladığını yazdı.

Haravgi Gazetesi, manşet haberinde, “S-200 füzesi avlumuza düştü” başlığını kullanıyor. Haberin detaylarında, dün sabaha karşı düşen başıboş S-200 füzesi parçasının hem vatandaşlar hem de resmi makamların ciddi şekilde endişelenmesine neden olduğu ve sorun yarattığı aktarılıyor. Haberde ayrıca yetkililerin olayla ilgili araştırma yaptığı ve füzenin bir yerleşim bölgesine düşmüş olması durumunda, olayların çok daha kötü bir noktada olacağının yaşananlardan yeterince anlaşıldığı belirtiliyor.  

Alithia Gazetesi, “Şans eseri büyük bir faciadan kurtulduk” başlığını çektiği manşet haberinde, barış sürecinde olunması nedeniyle aktif olmadığından, Güney Kıbrıs’ın füzesavar sisteminin füzeyi havada yok etmek için tespit edemediği ve kimyasal ölçümlerin yapılması için Türkiye’den uzmanların geldiği aktarılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here