Kıbrıs Haber Ajansı’nın haberine göre Rusya’nın Lefkoşa Büyükelçisi Stanislav Osadchiy, ülkesinin Avrupa Briliği’nin Türkiye’ye yönelik yaptırımlarının Güvenlik Konseyi’ni “baypas eden” yaptırımlar olduğunu ve bunlara karşı olduğunu söyledi. Rusya’nın Kıbrıs sorununda izlediği politikasının değişmediğini vurguladı.

Büyükelçi, BM Güvenlik Konseyi’ni “baypas eden” tüm yaptırımlara her zaman ve şu an da karşı olduğunu söyledi ve “yaptırımların uygulanması gibi araçlar kullanabilen tek kurum BM Güvenlik Konseyi’dir” yanıtını verdi.

Yaptırımların genellikle zıt etkiye sahip olduğunu ve durumu kötüleştirdiğini ifade eden Stanislav Osadchiy, “anlaşmazlıklar yalnız müzakere masasında çözümlenebilir. Rusya, Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması amacıyla müzakerelere devam edilmesini destekliyor” dedi.

Türk “Fatih” ve “Yavuz” isimli sondaj gemilerinin faaliyetleri hakkında Büyükelçi, Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki tek taraflı eylemlerini desteklemediğini ifade etti ve “Kıbrıs sorunundaki müzakereleri hiçbir şeyin engellememesi gerekir; Kıbrıs sorunundaki bilinen politikamız değişmedi” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here