Kıbrıslı Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu’na yaptığı açıklamada, Lute’un ikinci temas turunda, üzerinde anlaşılan noktaların kaydedileceğini ve sonrasında garantör güçleri bilgilendireceğini belirtti. İki liderin Jane Holl Lute ile ortak görüşme ihtimali hakkında konuşan Hristodulidis, Lute’un gece 9’da adadan ayrılmayı planlandığını ancak gerekirse daha bu süreyi uzatacağını açıkladığını söyledi, ancak böyle bir görüşme yapılmaması durumunda bunun temaslarının sonucunun olumsuz olduğu anlamına gelmeyeceğini ifade etti.

Hristodulidis, ayrıca referans koşulları hakkında herhangi bir açıklamanın, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile New York’ta gerçekleştirilecek görüşmenin ardından yapılacağı bildirdi.

Hristodulidis, Anastasiadis’in önümüzdeki hafta, New York ziyareti çerçevesinde Yunanistan hükümeti ile koordine olmak için Atina’ya gideceğini açıkladı. Birleşmiş Milletler’den ve uluslararası boyutta anlaşıldığı gibi, müzakerlerin yeniden başlaması için gerekli koşulun, Türkiye’nin tahrikkar ve yasa dışı eylemlerinin son bulması olduğunu sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here