Kıbrıs Rum tarafı, Türk tarafının Kapalı Maraş ile ilgili çalışmalarını Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği nezdinde alacağı önlemlerle engellemeye çalışırken, bu çalışmaların özellikle Maraş göçmenleri tarafından ciddiye alındığı gözlemleniyor.

DİPLOMATİK GİRİŞİMLER

Rum Sözcü Prodromos Prodromu, Rum Dışişleri Bakanlığı ve BM’deki Rum Daimi Temsilciliği’nin, eldeki bütün diplomatik imkanları değerlendirmeye uygun noktalarda girişimlerde bulunduğunu açıkladı.

AB nezdinde yürütülen çabanın hedefinin ise Temmuz ayı ortalarındaki Bakanlar Konseyi toplantısı çerçevesinde, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleriyle ilgili şikayetlere Maraş konusunu da eklemek olduğu kaydedildi.

“Hükümet, bu projeleri engelleyecek bütün girişimlerde bulunuyor” diyen Prodromu, Anastasiadis’in bu maksatla BM’ye yaptığı şikayetler haricinde müzakerelere yeniden başlamaya hazır olduğunu dile getirdiğini ve bu yönde BM’den inisiyatif talep ettiğini anlattı.

GALANOS: ORTAM UYGUN

Öte yandan, Maraş Belediye Başkanı Aleksis Galanos, AKEL Genel Sekreteri Kiprianu ile görüşmesinden sonrasında yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin biri denizde, diğeri karada, iki cephede saldırdığı gün gibi ortadadır. Türkiye, ilerlemesi için uygun ortam olduğunu hissediyor. Bu kez Maraş konusunu sadece blöf görmeyelim çünkü EVKAF’la ilgili bir hikaye de ortaya atarak, yeni emrivakiler yapabilir” dedi.

“Türk tarafının bu planlarını uygulamasına izin verilirse, iki toplum arasında, gelecekte müzakere veya bir yeniden birleşme çözümü umut edemeyeceğimiz bir uçurum oluşacak” diyen Galanos, Kiprianu ile “müzakere ve çözüm için eldeki bütün olanakların kullanılması gerektiği” konusunda uzlaştıklarını söyledi.

Galanos, şöyle devam etti: “Müzakere masasına oturmazsak çok bir şey kurtarmamız söz konusu değil. Çözüm, BM Genel Sekreteri’nin taslağındadır. Kabul edilemez veya işleyemez önerileri kabul etmemiz söz konusu değil. Belediye olarak Başkan Anastasiadis’ten ve siyasi partilerden, muhtıramızı ciddiye almalarını ve somut eylemlerde bulunmalarını istedik.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here