Bugünkü Rumca gazeteler, Dimitris Hristofias’ın cenaze törenin geniş olarak yer verirken, Fileleftheros ve Alithia gibi iki önemli gazete, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünkü konuşmasını manşet haber olarak değerlendirdi.

Fileleftheros Gazetesi,manşetten verdiği haberinde,  “Yenilgiden sonra daha tehditkâr” başlığını kullanarak, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, şantaj yaptığını ve bununla doğal gazdan elde edilecek geliri paylaşmak istediğini ileri sürdü. Erdoğan’ın, Pazar günkü yenilgisinin ardından, sinirini Doğu Akdeniz’den çıkarmaya çalıştığı iddia edilen haberde, Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Belediye Başkanlığı’nı kazanmasından 48 saat sonra, Erdoğan’ın Doğu Akdeniz ve Güney Kıbrıs’ın sözde münhasır ekonomik bölgesindeki enerji konularında daha tehditkâr bir tavır sergilediği öne sürülüyor.

Alithia ise“Erdoğan’dan Yunanistan, ABD ve Fransa’ya karşı üçlü tahrik” başlığını çektiği manşet haberinde, Erdoğan’ın Yunanistan’a “Bırakın Çipras Doğu Akdeniz’le ilgili ne derse desin, biz faaliyetlerimize devam edeceğiz”, ABD’ye “Önümüzdeki ay S400’lerin alımı başlıyor”,  Fransa’ya ise “Güney Kıbrıs’taki doğal gaz için konuşmasın, çünkü garantör devlet değil” mesajlarını ilettiğini aktarıyor. ABD’den Erdoğan’a “Eğer S400’leri alısanız F35’leri kaybedersiniz” cevabının geldiği ve Yunanistan Başbakanı Çipras’tan da Erdoğan’a “Güney Kıbrıs’ın egemenlik haklarını her kim ihlal ederse bunun sonuçlarına katlanır” cevabının verildiğini belirtiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here