Bugünkü Rumca gazeteler, Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis’in BM Genel Sekreteri Guterres’e gönderdiği mektuba geniş olarak yer verdiler.

Fileleftheros gazetesi, manşetten aktardığı haberinde, “Mağusa aracılığıyla B planı” başlığını kullandı ve Rum lider Anastasiadis’in, BM Genel Sekreteri Guterres’e gönderdiği mektupta, Kıbrıs Türk tarafının Mağusa bölgesindeki hareketlerinin Kıbrıs konusuyla ilgili B planının uygulamaya konulması anlamına gittiğini öne sürdüğünü duyurdu.

Haravgi de aynı konudaki manşetinde, “Anastasiadis Guterres’i hatırladı” başlığını kullandı. Haberde, Anastasiadis’in, bir çok gerilemeden sonra Guterres’e bir mektup gönderme ihtiyacı hissettiği ve Türkiye’nin “yasadışı” faaliyetlerini durdurması ve müzakerelerin yeniden başlaması için müdahalede bulunmasını talep ettiği aktarılıyor. Haberde ayrıca Rum Lider Nikos Anastasiadis’in bugün BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar ile görüşeceği de duyuruluyor.

Alithia, konu ile ilgili ön sayfadan yayınladığı haberde,  “Rum Lider, BM Genel Sekreteri’ne ne diyor?” başlığını kullandı. Haberin detaylarında, Anastasiadis’in Guterres’e gönderdiği  mektupta, Türkiye’nin Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki ihlallerine değinerek Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerinin uluslararası hukuka uygun olduğu iddialarını yalanladığı ve müzakerelerin yeniden başlamasına hazır olduğunu tekrarladığını ifade ettiği, aktarılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here