Rumca gazeteler, bugünkü yayınlarında, Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün görev süresinin uzatılması ile ilişkili olarak hazırlanan Güvenlik Konseyi karar tasarısına ilişkin haberlere yer verdiler.

Alithia, “Saldırgan karar” başlığını kullandığı manşet haberinde, BM Güvenlik Konseyi’nin herkese ve herşeye cevap verdiğine değiniyor. Haberin detaylarında, BM Güvenlik Konseyi’nin, BM Barış Gücü Askeri’nin adadaki görev süresinin uzatılması ile ilgili son taslak kararının, sanki Kıbrıs Rum toplumu ve özellikle Ankara’yı destekleyen Kıbrıslı Türkler içindeki konuşma ve tartışmalara doğrudan verilmiş bir cevap gibi alındığı belirtiliyor. Haberde ayrıca BM Güvenlik Konseyi’nin resmi yol haritasının sırasıyla, çözüm şeklinin iki toplumlu iki bölgeli federasyon şeklinde olması, çözüm temelinin Guterres çerçevesinde yer alan 6 noktadan oluşması, çözüm yolunun boşlukların doldurulması olması, çözüm zamanının, en erken zamanda çözümün gerçekleşmesi ve çözümü kapsayan herkes için doğal gaz konusunun eşit olması şeklinde olduğu aktarılıyor.

Politis ise, BM Güvenlik Konseyi’nin önceki gün UNFICYP ile ilgili yayınladığı raporunda, iki toplumlu iki bölgeli federasyon ve 30 Haziran tarihli Guterres çerçevesi ile birlikte, siyasi eşitlik temelinde müzakerelerin derhal yeniden başlamasını talep ederek, statükonun sürdürülebilir olmadığını yeniden vurguladığını aktarıyor.

Haravgi de aynı konudaki haberinde, “Kıbrıs konusundaki boşluklar zorlaşıyor” başlığını kullandı ve BM Güvenlik Konseyi’nin, Kıbrıs sorununun çözüm temeliyle ilgili net mesajlar vererek, çözümün iki toplumlu iki bölgeli siyasi eşitliğe dayalı federasyondan başka birşey olamayacağını vurguladığını belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here