Rum hükümet sözcüsü Prodromos Prodromu, Rum Lider Anastasiadis’in Şubat ayında Cumhurbaşkanı Akıncı’ya, bir kısmı insanların günlük hayatlarıyla ilgili 21 Güven Yaratıcı Önlem sunduğunu belirtti.

Prodromu,  Anastasiadis’in öncelikleri arasında kapalı Maraş’ın bulunduğunu ifade ederek, şehrin sözde yasal sahiplerine iade edilmesi amacıyla Birleşmiş Milletler tarafından bir komite kurulmasını önerdiğini kaydetti.

Alithia gazetesi ise, iki toplumlu Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin 2020 yılı için 30 yeni çalışma yapmayı planladığını yazdı.

Habere göre, komitenin Kıbrıslı Rum üyesi Takis Hacidimitriu Rum Haber Ajansı KİPE’ye yaptığı açıklamada, iki toplumlu Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin tüm ada çapında 30’a yakın çalışma yapmayı planladığını ifade etti.

Yıkılmakta olan Lefkoşa surları ve 2020 yılı planlamaları çerçevesinde inceleme başlatılması gereken 30’a yakın eser bulunduğunu ifade eden Hacidimitriu, 20 Eylül’de Karpaz bölgesindeki Ay. Filon ile Sipahideki Ay Triada kilisesinin bazilikasının mozaiklerinin restore edilmiş bir şekilde AB temsilcilerinin de katılacağı bir törenle teslim edileceğini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here