Bu günkü Rumca gazetelerde KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ile Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis arasında yapılması beklenen başbaşa görüşmeye ilişkin beklentiler ön plana çıktı. Başlıca Rumca gazeteler, başbaşa görüşmede herşeyin görüşüleceği üzerinde durdular.

Fileleftheros Gazetesi, manşetten aktardığı haberinde, “Başbaşa görüşmede herşeyi söyleyecekler” başlığını kullanarak, iki liderin Ağustos ayının ilk 15 günü içinde yapacağı görüşmenin sürecin devamı açısından belirleyici olacağını aktarıyor. Haberin detaylarında, Rum Lider Nikos Anastasiadis ile Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, Ağustos ayının ilk yarısında yapılması planlanın ve açık gündemli olması beklenen başbaşa görüşmesinin, Kıbrıs Sorunu ile ilgili gelişmelerde yeni bir çabanın doğup doğmayacağı yönünde belirleyici olacağı aktarılıyor.

Haravgi Gazetesi de, manşetten paylaştığı haberinde, “Başbaşa görüşmede herşey açık” başlığını kullandı. Haberin detaylarında, her iki lider arasında yapılması planlanan başbaşa görüşmenin nihayet 15 Ağustos’tan önce yapılmasına karar verildiği görüşmeye, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un katılıp katılmayacağının netleşmediği ancak görüşme gündeminin açık olacağının kesin olduğu belirtiliyor. Haberde Anastasiadis’in müzakerelerin yeniden başlamasını amaçlayan rahat ve özgür bir görüşme olmasını arzu ettiği, Akıncı’nın ise siyasi eşitlik konusunda Anastasiadis’in niyetlerini açıklığa kavuşturması gerektiği açıklamasında bulunduğu aktarılıyor.

Alithia Gazetesi ise, “Gel ikimiz rahat rahat özgürce konuşalım” başlığı ile aktardığı manşet haberinde, Anastasiadis’in Akıncı ile yapacağı başbaşa görüşmenin Ağustos ayının ortasından önce yapılacağının Rum hükümet yetkilileri tarafından doğrulandığını ve bunun Akıncı tarafından da onaylandığını aktarıyor. Haberin detaylarında, görüşmede, serbest bir şekilde tüm konularla birlikte, Kıbrıs Sorunu’na ilişkin gerçek sorunların görüşüleceği aktarılıyor. Haber, “Anastasiadis Kıbrıs konusuna ilişkin tüm sorunları görüşmeyi arzularken, tıkanıklığa neden olan konuların ele alınmasından kaçınıyor” spotuyla verildi.

Etkili haberleri ile tanınan Politis gazetesinin ise bu konuya ön sayfasında yer vermemesi ile dikkat çekti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here