Rumca gazeteler bugünkü yayınlarında BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıslı Rum Lider Anastasiadis ve kKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ile yaptığı telefon görüşmelerine önemli bir yer verdiler.

Alithia, manşetten aktardığı haberde, “Üçlünün ortak görüşmesi” başlığını kullanarak, Anastasiadis’in, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Eylül ayında New York’ta üçlü görüşme yapmaları önerisine ‘evet’ dediğini aktarıyor. Haberin detaylarında, Genel Sekreter Guterres’in uzun süren sessizliğini bozarak, Rum lider Anastasiadis ile yaptığı telefon görüşmesiyle, Kıbrıs konusunda yeniden ortaya çıktığı ve atılacak bir sonraki adımların önünün açılması için, 9 Ağustos’ta yapılacak Akıncı-Anastasiadis görüşmesi çerçevesinde, liderlerin aralarında özlü bir görüşme gerçekleştirmesi için Rum lideri cesaretlendirdiği belirtiliyor.

Politis ise, ön sayfasında yer verdiği haberde, “New York’ta üçlü görüşme” başlığını kullanıyor. Haberin detaylarında, Rum Lider Nikos Anastasiadis’in BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından, BM’nin Genel İşler Konseyi’nin tamamlanmasından sonra Eylül ayında New York’ta üçlü görüşme yapılması konusunda anlaşmaya varıldığını ve Anastasiadis ile Akıncı’nın gelecek ay gerçekleştirecekleri görüşmede bu konuya da değinmelerinin beklendiği aktarılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here