Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “arzumuz, isteğimiz ve önerimiz; Doğu Akdeniz’i işbirliği ve uzlaşma havzasına dönüştürmektir” dedi. TRT Haber’e Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon aramaları konusundaki son durum ve Kıbrıs sorunu ile ilgili değerlendirme yapan Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıslı Rumların, en başından beri doğal gaz konusunu konuşmaktan kaçtığını ve bu durumun eylemsel bir reaksiyon dışında seçenek bırakmadığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum Lider Nikos Anastasiadis’in son açıklamalarında doğalgaz faaliyetleriyle ilgili olarak “Kıbrıslı Türkler ve Türkiye’nin uluslararası alanda cezalandırılması” çağrısı yaptığını da anımsatarak, Kıbrıslı Türkler ve Türkiye’yi cezalandırmakla bir yere varılamayacağını kaydetti ve yapılması gerekenin; tüm taraflar için yararlı olacak bir uzlaşmayı başarmak olduğunu vurguladı.

Akıncı, “Kıbrıslı Rumlar AB üyeliğinde olduğu gibi Doğu Akdeniz’deki enerji yataklarına da Kıbrıslı Türkleri yok sayarak tek başlarına sahip çıkmak istiyorlar. Onlar bunu yaparken bizimle Türkiye’nin oturup izlemesini istiyorlar. Böyle bir Kıbrıs Türkü de böyle bir Türkiye hükümeti de yoktur” dedi.

Doğalgaz konusunu her gündeme getirdiklerinde Anastasiadis’in bu konunun Rum tarafının tek başında yönettiği Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik alanı olduğunu belirterek, bu konuda ilerleyeceklerini söylediğini kaydeden Cumhurbaşkanı, şöyle devam etti: “Çözüm olursa payınızı ayıracağız, dendi. Coğrafyayı değişemeyiz. Türkiye bu coğrafyanın çok önemli bir bölge gücü ve Kıbrıslı Türkler ile Türkiye’yi bu enerji denkleminin dışında tutmak mümkün değil. Bu yolda devam edilecekse bizim de aynı şeyi yapmamız dışında alternatif bırakmadılar. ‘Siz sismik araştırma yapıyorsanız biz de yapacağız. Türkiye, gerek kendi kıta sahasında gerekse bizim yetkilendirdiğimiz alanlarda bu araştırmayı yapacak’ dedik. Gelinen nokta budur. Sondaj yapıyorlar biz de yapacağız. Bunun başka yolu yok.”

2004 yılında Rum tarafının Kıbrıs’ın tek temsilcisi olarak AB’ye üye yapıldığını anımsatan Cumhurbaşkanı Akıncı, uluslararası aktörlerin yanlış tutumunun bugün doğalgaz konusunda da sürdüğünü belirterek şunları söyledi: “Şimdi de aynı yanlışı yapıyorlar. Bunun uyarısını defalarca yaptım. Rum tarafına çözüm için teşvik unsuru da bırakmıyorlar. İkinci teşvik unsuru olabilecek doğalgaz konusunda da yanlış yapıyorlar ve Rumlara ‘Kıbrıs’ta çözüm beklemeyin, AB üyeliği de doğal gaz da hakkınız’ deniyor. Bu arka sıvazlama devam ediyor. Böylece Kıbrıslı Rumlarda çözüm için teşvik unsuru kalmıyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here