Polis Müdür mevkii için 8 polis müdürü ve bir itfaiye müdürlüğü münhaline 14 polis müdür muavini müracaat etti ve Polis Hizmetleri Komisyonu 8 müdür muavinini sözlü sınavdan geçirdi.     

Mülakatta elenen adaylardan Bekir Abatay şahsı ve diğer adaylar adına, 6 üyeden oluşan Polis Hizmetleri Komisyonu üyelerinden, iki müdür muavininin de diğer adaylarla birlikte mülakata girmesi, adaylara sorulan soruların tüzüğe aykırı olması ve yansızlık ilkesinin ihlâl edilmesi nedenleriyle ara emri talebiyle Yüksek Mahkeme’ye başvurdu.     

Abatay, komisyon oluşumunun yasaya aykırı, sorulan soruların tüzüğe aykırı, komisyonda bulunan üyelerin sınavın hiçbir aşamasında görev almaması gerektiği gerekçeleriyle dava açtı.   

Bekir Abatay’ın tek taraflı ara emri istidası, geçtiğimiz hafta tek taraflı dinlendikten sonra ertelenmişti. Abatay, ara emrinin ivedilikle verilmesi talebiyle Yüksek İdare Mahkemesi’nde istinaf dosyaladı. İstinaf görüşüldü.   

Komisyon üyeleri sınava girdi, terfi etti!

Yüksek İdare Mahkemesi’nin huzurunda görüşülen istinafta, Bekir Abatay’ın avukatı Hasan Esendağlı, Polis Hizmetleri Komisyonu’ndaki üç üyeden ikisinin hem sınava girmesi hem de komisyonda sınavı gerçekleştirip, mülakatta da başarılı olduklarına vurgu yaptı.   

Hasan Esendağlı, komisyon üyelerinin kendi girdikleri sınavda komisyon üyesi olmalarının yansızlık ve tarafsızlık ilkelerine açıkça aykırılık teşkil ettiğini ve tüzüğe de aykırı olduğunu kaydetti.   

Esendağlı, sınav sorularının komisyon tarafından yasaya göre oluşturulması gereken bir soru bankasından hazırlanması gerektiğini ancak bu konuda da tüzüğe aykırılık olduğunu savundu.       

Esendağlı, tüzüğe açık maddelerin ve yansızlık ilkelerinin ihlal edildiğini savundu. Avukat Esendağlı, başarılı olan adayların özel yetiştirme kursuna başladığına vurgu yapıp, dava neticeleninceye değin yürütmenin durdurulmasını talep etti.   

YİM İstinaf Heyeti, davayı kararı okunmak üzere süresiz erteledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here