Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından 11’incisi düzenlenen Büyükelçiler Konferansına katılan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay,” Ankara ziyaretini çok verimli olarak değerlendirdi.

Özersay, temaslarını ve izlenimlerini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine hareketinden önce Ankara’da BRT’ye değerlendirdi.

Dışişleri Bakanı Özersay, dünyada 200’den fazla büyükelçiliği olan Türkiye tarafından konferansa davet edilmiş olmalarının önemine işaret ederek, büyükelçilerin bir arada toplanmışken, kendilerine Kıbrıs Sorununun geleceği ile ilgili olarak bir perspektif ortaya koyma imkanı verilmesini bir fırsat olarak değerlendirdiğini kaydetti.

Dış politikayı fiilen uygulayanların büyükelçiler olduğuna vurgu yapan Özersay, “Tanınmayan bir devlet olduğumuz için sınırlı sayıda temsilcilerimizle yurt dışında sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Ben de Dışişleri Bakanı olarak katıldığım toplantılarda bu sesi daha da yükseltmeye çalışıyorum. Ama esasen Türkiye’nin dünyanın dört bir tarafındaki büyükelçileri aracılığıyla eğer onları bizimle aynı çizgide bizimle aynı dili konuşarak Kıbrıs Meselesini anlatma imkanı verirsek kendileri de bizim de yerine göre sözcümüz olabilirler.sesimiz olabilirler, sesimizi daha yüksek bir sesle daha iyi bir biçimde de sözümüzü duyurabiliriz. Bu açıdan bu ziyaretin büyük bir önemi vardır” dedi.

Ankara ziyareti sırasında çok sayıda yerli ve yabancı medya kuruluşu ve ajansa da mülakatlar verdiğini belirten Özersay, Kapalı Maraş ve  Doğu Akdeniz konusunda gelinen noktanın yanısıra  Kıbrıs Sorununun geleceğiyle ilgili olarak Türkiye kamuoyunun kendilerini doğru anlamasının son derece önemli olduğunun altını çizdi.

Başbakan Yardımcısı Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ” Türkiye’de Kıbrıs Sorunu çok önemli bir şeydir. Türk Halkının yüreğine hitap eden bir şeydir. Ama bunu akılla doğru perspektifle anlatabilmek lazım. Türk kamuoyunun bu konuda bilgi sahibi olması bunu doğru analiz edebiliyor olmasını sağlamak bizim için dış politika hedeflerinden bir diğeri olmalıdır. Çünkü dış politikada kamu diplomasisi önemlidir. Kamu diplomasisi bağlamında bizi tanıyan tek devlet olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kamuoyunun doğru yönlendirilmesi doğru bilgilendirilmesi açısından yapmış olduğumuz bu temaslar ve vermiş olduğumuz mülakatlar bence o anlamda da yararlı ve verimliydi”diye konuştu.

2011 yılında doğalgaz aramalarıyla ilgili olarak paradigma değişikliğine gittiklerini, Türkiye ile kıta sahanlığı anlaşması yaptıklarını hatırlatan Bakan Özersay, bugün gelinen noktada Doğu Akdeniz’de bozulan dengeleri yeniden kurmaya başladıklarını Kıbrıs Türk tarafının  doğalgaz konusunda bir aktör olduğunu gösterdiklerini belirtti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile öğle yemekte biraraya gelme imkanı bulduğunu kaydeden Özersay, yemekte sadece Kıbrıs Meselesi ile ilgili konuların değil bazı ekonomik meseleleri de konuşuma imkanı bulduklarını son yapılan protokolle ilgili bazı hususların netleştirilmesi bağlamında da görüş alışverişinde bulunduklarını anlattı..

Kapalı Maraş Bölgesini önce Türk basınına sonra da uluslararası basına gezdirme yönündeki düşüncelerini de açıklayan Özersay bunun önümüzdeki dönemde iyi bir planlamadan sonra gerçekleşeceğini ifade etti.

Başbakan Yardımcısı Dışişleri Bakanı Özersay, Kıbrıslı Türklerin yeni fikirlerle seslerini dünyaya duyurması gerektiğinin altını çizdi.

Özersay, “Geleceğe doğru baktığımda umutsuz değilim. Hiçbir biçimde umutsuzluğa kapılmamamız gerekir. Kıbrıslı Türkler olarak biz Kıbrıs Türk Halkının Kıbrıs Adasında herhal ve şartta kendi kimliğiyle varolmaya devam edeceğini düşünüyorum. Devam etmesi gerektiğine inanıyorum. Bunun içinde hep birlikte çaba sarf etmemiz gerektiği kanaatindeyim” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here