Rumca Fileleftheros gazetesinin bugün manşetten verdiği habere göre Türkiye Doğu Akdeniz’deki gelişmelerle ilgili hazırladığı bir bilgi notunu (non paper) Kıbrıs Rum tarafı dışındaki 27 AB üyesiyle paylaştı ve Kıbrıslı Türklerin ve Kıbrıslı Rumların katılımıyla ortak bir enerji komitesi kurulması önerisini yineledi.

Kıbrıs Rum tarafının Ankara’ya yönelik yaptırımların uygulanması için azalmayan bir hızla çabalarını sürdürmek zorunda olduğunu yazan gazete, Rum Yönetimi’nin karşısında sadece Türkiye’nin değil İngiltere’nin de bulunacağına dikkati çekti.

Ankara’nın ise Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesi’ni “grileştirme” çabasını artırdığını ve kendi koşullarını ortaya koyduğunu yazan Fileleftheros, Ankara’nın, Türk-Yunan ilişkilerinin ve Kıbrıs sorununun çözüm arayışlarının kötüleşmesi konusunda “net uyarılarda” bulunduğunu belirtti.

Habere göre Türkiye, AB üyesi 27 ülkeye gönderdiği “non paper” içerisinde, çözüm olarak, Kıbrıslı Türklerin ve Kıbrıslı Rumların katılımıyla ortak bir enerji komitesi kurulması önerisini yinelerken bunun aksi durumunda kıta sahanlığındaki haklarını korumaya kararlı şekilde devam edeceğini ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here