OCAK 2011’DE İŞE GİRENLERİN KIDEM TAZMİNATI ALMA HAKKI ONANDI

KAMU-İŞ kıdem tazminatı davasını kazandı..

0

Kamu İşçileri Sendikası Kamu-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu, Devlet işçilerinin kıdem tazminatı davasını kazandıklarını duyurdu.

Serdaroğlu, Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nin sendikayı haklı bulduğunu açıkladı.

Mahkeme kararıyla Ocak 2011’de hayata geçen Kamu Çalışanlarının Aylık ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi Yasası kapsamında işe girenlerin de kıdem tazminatı alma hakkı onanmış oldu.

Serdaroğlu, Kamu-İş merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Kamu Çalışanlarının Aylık ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi Yasası altında işe giren Sevgül Suiçmez’e emekliye çıkması üzerine kıdem tazminatı ödenmemesiyle dava  yoluna gidildiğini hatırlattı.

Serdaroğlu, toplu iş sözleşmelerinde tanınan hakların İş Yasası’nın 30’uncu maddesi ile güvence altında bulunduğunu da kaydetti.

Bugün alınan kararla Ocak 2011’den sonra devlete işe giren 700 civarında işçinin kıdem tazminatı almalarının da güvence altına alındığını belirten Serdaroğlu, “Burada mahkemenin açıkça bir kararı vardır. Mahkeme bugün bu kararı İş Yasası’na atıfta bulunarak vermiştir. O nedenle hükümetten mahkemenin vermiş olduğu emri süratle yerine getirmesini talep ediyoruz” dedi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here