Avrupa Konseyi’nin bugün (17 Temmuz-Cuma) Brüksel’de başlayan toplantısının açılışında konuşan Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis ve Yunanistan Başbakanı Mitsotakis, Avrupa Birliği liderlerinden Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını talep ettiler.

Anastasiadis, yaptığı konuşmada, Türkiye’ye yönelik yatıştırma yaklaşımının denendiğini ve başarısız olduğunu ileri sürerek, dayanışma mesajlarının eyleme dönüştürülmesi istedi. Anastasiadis, Avrupa Birliği’nin, Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki ‘yasadışı sondaj’ programına katılan, gerçek ve tüzel kişilere yönelik yaptırımların genişletilmesini de talep etti.

Anastasiadis, Türkiye’nin Türkiye’nin yeni bir Navtex yayınlayarak, Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi içindeki yasa dışı eylemlerini arttıracağını ileri sürdü. Türkiye’nin Yunanistan’ın kıta sahanlığı içinde araştırma yapacağına yönelik çabalarına ayrıca Suriye’ye ve Libya’ya askeri müdahalelerine değinen Anastasiadis, Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesinin de, Ankara’nın Avrupa Birliği’nin savunduğu ilkelere saygı göstermediğinin kanıtı olduğunu iddia etti.

MİTSOTAKİS SERT YAPTIRIMLAR İSTEDİ

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis ise, Avrupalı liderlerden, Türkiye’ye yönelik sert yaptırımlarla ilgili net seçenekler talep etti. 

Ankara’nın Avrupa Birliği üyesi iki devletin egemenlik haklarını ihlal ederken, buna sert bir tepki verilmemesinin mümkün olmadığını belirten Mitsotakis, Ayasofya’nın ibadete açılmasını da gündeme getirerek, Türkiye’nin bu hareketinin, uluslararası anlaşmaları, karşılıklı saygıyı ve dinler arası diyaloğu nasıl ele aldığının bir kanıtı olduğunu ileri sürdü.

Anastasiadis ve Mitsotakis’in konuşmalarından sonra, Avrupa Konseyi, Başkan Charles Michel’in, Avrupa Birliği-Türkiye stratejik ilişkisinin görüşülmesi için, Eylül ayında özel bir toplantı yapılması önerisini oybirliğiyle kabul etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here