Kaynak – BBC

Kamboçya’da, bir mağarada gübre olarak da kullanılabilen yarasa dışkısı toplarken kayaların arasına düşüp, 4 gün boyunca mahsur kalan Sum Bora kurtarıldı. Polis, Bora’nın düşen el fenerini almak isterken iki kayanın arasındaki boşluğa sıkıştığını açıkladı.

Ülkenin kuzeybatısındaki Battambang bölgesindeki mağarada susuz ve yiyeceksiz kalan 28 yaşındaki Sum Bora, ailesinin kendisini aramaya başlamasının ardından Salı günü bulundu.

200 kurtarma görevlisinin 10 saat süren uğraşı sonucu kurtarılan Bora, hastanede tedavi altına alındı.

Khmer Times gazetesinde yayımlanan videoda konuşan Bora, “Hayatta kalma umudumu kaybetmiştim. Yanımda bir bıçak olsaydı kendimi öldürürdüm” dedi.

Sık sık birlikte yarasa dışkısı topladığı bir arkadaşının kendisini bulduğunu kaydeden Bora, “Her ikimiz de ufak tefeğiz ve dar geçitlerden geçebiliyoruz, dolayısıyla arkadaşım dar bir yerden uzanıp, mağaranın içinde beni bulabildi” diye konuştu.

Benzer olayların önlenmesi için Chakrai Dağı’na tırmanış yasaklandı.

“Guano” olarak da bilinen yarasa dışkıları gübre olarak da kullanılabiliyor. Bu dışkıların toplanması, Güneydoğu Asya’nın en yoksul ülkelerinden biri olan Kamboçya’da kazançlı bir iş.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here