Libya tezkeresi son dakika açıklamaları yakından takip ediliyor. Libya tezkeresi nedir? TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un, Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresinin görüşmeleri için yaptığı çağrısının ardından 2 Ocak’ta olağanüstü toplandı. Genel Kurul, saat 14.00’te Meclis Başkanı Şentop başkanlığında açıldı. Tezkere sonucu belli oldu. Askerler Libya’ya gidecek mi? sorusunun yanıtı belli oldu. Haberimiz içerisinden güncel açıklamaları takip edebilirsiniz.

LİBYA TEZKERESİ OYLAMA SONUCU BELLİ OLDU

Asker Libya’ya gidecek.. Cumhurbaşkanlığı Libya Tezkeresi 325 oyla kabul edildi. Genel Kurul’da 325 evet, 184 ret oyu kullanıldı..

Mehmetçik, gayrimeşru silahlı gruplar ve terör örgütlerince Türkiye’nin Libya’daki menfaatlerine yönelebilecek saldırıları engelleyecek. Libya halkına insani yardım ulaştıracak. Ayrıca Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin talep ettiği desteği verecek.

Türk askerinin Libya’daki görevine dair sınır ve kapsam Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek.

Tezkere ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bu ülkede bulunması için 1 yıl süreyle izin isteniyor.

LİBYA TEZKERESİ NEDİR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla TBMM Başkanlığına gönderilen tezkerede, şu ifadeler yer almıştı:

“Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti, tüm bölgeyi etkileyebilecek, Libya’nın bütünlüğü ve istikrarına yönelik tehditler, DEAŞ, El-Kaide ve diğer terör örgütleri, yasa dışı silahlı gruplar ile yasa dışı göç ve insan ticareti ile mücadelede Türkiye’den askeri destek talebinde bulunmuştur.

Bu mülahazalar dışında, Türkiye’nin milli çıkarlarına yönelik her türlü tehdit ve güvenlik riskine karşı uluslararası hukuk çerçevesinde her türlü tedbiri almak, Libya’daki gayri meşru silahlı gruplar ile terör örgütleri tarafından Türkiye’nin Libya’daki menfaatlerine yönelebilecek saldırıları bertaraf etmek, kitlesel göç gibi diğer muhtemel risklere karşı güvenliğin idame ettirilmesini sağlamak, Libya halkının ihtiyacı olan insani yardımları ulaştırmak, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti tarafından talep edilen desteği sağlamak, bu süreç sonrasında meydana gelebilecek gelişmeler istikametinde Türkiye’nin yüksek menfaatlerini etkili bir şekilde korumak ve kollamak, gelişmelerin seyrine göre ileride telafisi güç bir durumla karşılaşmamak için süratli ve dinamik bir politika izlenmesine yardımcı olmak üzere hudut, şümul, miktar ve zamanı Cumhurbaşkanınca takdir ve tayin olunacak şekilde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin gerektiği takdirde Türkiye sınırları dışında harekat ve müdahalede bulunmak üzere yabancı ülkelere gönderilmesi, bu kuvvetlerin Cumhurbaşkanının belirleyeceği esaslara göre kullanılması ile risk ve tehditlerin giderilmesi için her türlü tedbirin alınması ve bunlara imkan sağlayacak düzenlemelerin Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için Anayasa’nın 92’nci maddesi uyarınca bir yıl süreyle izin verilmesi hususunda gereğini bilgilerinize sunarım.”

LİBYA TEZKERESİ İÇİN OYLAMA YAPILDI

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un, Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresinin görüşmeleri için yaptığı çağrısının ardından 2 Ocak’ta olağanüstü toplandı.

Genel Kurul, saat 14.00’te Meclis Başkanı Şentop başkanlığında açıldı.

Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, Genel Kurulun tek gündem maddesi oldu. Tezkere metninin okunmasıyla başlayacak görüşmelerde siyasi parti grupları 20’şer dakika söz aldı. Görüşmelerin ardından tezkerenin oylaması yapıldı.

Genel Kurul’da 325 evet, 184 ret oyu kullanıldı. Asker Libya’ya gidecek.. Cumhurbaşkanlığı Libya Tezkeresi 325 oyla kabul edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here