Alithia gazetesi, Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis’in, perşembe günü Kahire’de gerçekleştirilen ve Mısır, İsrail, Yunanistan, İtalya, Ürdün, Filistin enerji bakanlarının yanı sıra ABD Enerji Bakanı Rick Perry’nin de katıldığı“Doğu Akdeniz Ülkeleri Doğal Gaz Forumu’nun” ikinci enerji bakanları toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin, Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’indeki “ihlalleri” konusunda bilgi verdiğini yazdı.
Habere göre Lakkotripis, Mısır, İsrail ve ABD’li bakanla ortaklaşa düzenledikleri basın toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ihlallerinin tam olarak ne olduğu ve neleri içerdiği konusunda bilgi aktardığını belirterek, Güney Kıbrıs’a bu konuda verdikleri destek sebebiyle katılımcı ülkelere teşekkür etti.
Foruma katılan tüm ülkelerin Güney Kıbrıs’a yönelik desteklerini dile getirdiklerini iddia eden Lakkotripis, bu ülkelerin uluslararası hukuk temelinde ülkelerin doğal kaynaklarını kullanma haklarına saygı duyduklarını savundu.
Gazete, Forumda, söz konusu bu yeni uluslararası örgütün çalışma çerçevesinin kısa sürede tamamlanması için bir çalışma grubu oluşturulmasının kararının alındığını da aktardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here