KTOEÖS Başkanı Selma Eylem yaptığı yazılı açıklamasında, Kıbrıs Türk halkının iradesini ortaya koyarak Kıbrıs’ta çözüm ve kalıcı barışın sağlanması için yetki ve sorumluluğu verdiği liderini belirlediğini kaydederek, “Halkın bu iradesinin yok sayılıp seçilmiş liderinin baypas edilmesi ve Rum liderle her ne şekilde olursa olsun gizli bir şekilde görüşme yapılması haddini aşan bir yaklaşımdır ve kabul edilemezdir” dedi.

Eylem açıklamasında, “Ankara’nın talimatıyla hükümet bozdurulan ve ön plana çıkarılmaya çalışılanlar Kıbrıs Türk halkının seçtiği liderini devre dışı bırakarak bölünmüşlüğün, statükonun devamı veya iki devletli çözümün hayata geçirilmesi hedefine alet mi olmaktadır?” diye sordu.

Maraş’ın açılacağı açıklamasının esas nedeninin görüşme sürecini sekteye uğratmak, bitirmek olduğunu iddia eden Eylem, eleştirilerde bulundu.

Eylem, Kıbrıs Türk toplumunu yok sayanların, ihanet edenlerin, iradesini yok sayanların Kıbrıs Türk toplumunun yıllardır siyasi eşit bir varlık olarak varoluş mücadelesi verdiğini ve var olmayı başardığını bilmesi gerektiğini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here